СОДРЖИНА

Заснован на истинитим догаѓајима и животу Џесија Овенса, славног америчког атлетичара, легендарног по свом четвороструком тријумфу на Олимпијским играма у Берлину, 1936. године. Хитлер је намеравао да искористи Олимпијске игре у Берлину као промоцију нацистичког режима и демонстрацију аријевске супериорности над остатком света. Чињеница је да је Немачка била најуспешнија држава на играма у Берлину, али тај немачки успех је био бачен у сенку једног Афроамериканца који је супериорно тријумфовао над немачким спортистима.

Слики

ТркаТркаТркаТркаТркаТркаТркаТркаТркаТркаТркаТркаТркаТркаТркаТрка

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Промена на играта (2012)

  четврток
  image
  Оваа драма на „Ејч-Би-Оу“ со Џулиен Мур, Вуди Харелсон и Ед Херис, ја прикажува кампањата на Џон Мекејн од 2008 г., од неговиот избор на гувернерката на Алјаска,...
 • Барајќи го Осама (2016)

  денес
  image
  „Барајќи го Осама“, главно е вистинска приказна за Гари Фокнер (Н. Кејџ), бивш затвореник, невработен мајстор и модерен Дон Кихот, кој се решава на неверојатна...
 • Стив Џобс (2015)

  денес
  image
  Филмот ни го прикажува претставувањето на три познати производи и завршува во 1998 година со претставувањето на iMac, носејќи нѐ зад сцената на дигиталната...
 • ЖАН ДЕ ЛАФОНТЕН (2007)

  денес
  image
  Рано утрото на 5 септември 1661 година, цел Париз одзвонува бидејќи кралскиот советник Фоке е уапсен. Младиот Луј XIV гордо го презема престолот. Уметниците од...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.