Оценка на корисникот: 7.8/10
(207 гласови)

СОДРЖИНА

Заснован на истинитим догаѓајима и животу Џесија Овенса, славног америчког атлетичара, легендарног по свом четвороструком тријумфу на Олимпијским играма у Берлину, 1936. године. Хитлер је намеравао да искористи Олимпијске игре у Берлину као промоцију нацистичког режима и демонстрацију аријевске супериорности над остатком света. Чињеница је да је Немачка била најуспешнија држава на играма у Берлину, али тај немачки успех је био бачен у сенку једног Афроамериканца који је супериорно тријумфовао над немачким спортистима.

Слики

ТркаТркаТркаТркаТркаТркаТркаТркаТркаТркаТркаТркаТркаТркаТркаТрка

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Крвави за ова (2016)

  image
  Неверојатна вистинита приказна за светскиот шампион во бокс Вини Пациенца, кој по една речиси фатална автомобилска несреќа, не знаејќи дали пак ќе прооди, прави...
 • Коб (1994)

  image
  Што прави биографот кога вистината за неговиот субјект е понепријатна од легендата? Тоа е моралната дилема на филмот, кој ги истражува животите на водечкиот...
 • Хари Хафт (2021)

  image
  Заснован на вистинска приказна, филмот се одвива по Втората светска војна и во него игра Бен Фостер како Хари Хафт, боксер кој се борел до колегите затвореници во...
 • Шампион (2020)

  image
  1940-та година. Првиот транспорт со затвореници доаѓа во новоизградениот концентрационен логор Аушвиц. Еден од нив е Тадеуш „Теди“ Пјетшиковски, предвоен...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.