poster

Леони

Leonie (2010)

биографија, драма | Франција, Обединетото Кралство, Австралија, Германија, Белгија, САД, Јапонија, Холандија
Режисер: Hisako Matsui
FilmBox Extra RS | Утре | 18:55

рејтинг: 6.0/10
Оценка на корисникот: 3.33/10
(3 гласови)

СОДРЖИНА

Познатиот режисер Хисако Матсуи ни ја прикажува вистинската животна приказна за Леони Гилмур, американска уредничка и новинарка од почетокот на 20. век, која се вљубила во славен јапонски поет и го родила Исаму Ногучи, светски познатиот скулптор и архитект. Овој емотивен филм е сниман на локации ширум Јапонија и САД, а спојувајќи меѓународни таленти, зза да се раскаже приказната за Американката која била еден век пред своето време, а која го израснала Исаму Ногучи, креативниот гениј роден од два света.

Слики

ЛеониЛеониЛеониЛеониЛеониЛеониЛеони

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Боемска Рапсодија (2018)

  денес
  image
  „Боемска рапсодија“ ги слави групата „Квин“, нејзината музика и нејзиниот неверојатен пејач Фреди Меркјури. Фреди им пркосеше на стереотипите и конвенциите за да...
 • Живот со Пикасо (1996)

  денес
  image
  Приказна за Франсоа Жило, единствената љубовница на Пабло Пикасо која била доволно силна за да ја издржи неговата жестока суровост и да продолжи да живее.
 • Легенда (2015)

  денес
  image
  Филм прати Роналда и Реџиналда Креја, два енглеска гангстера који су терорисали Лондон педесетих и шездесетих година прошлог века, поставши легенде. Невероватним...
 • Сноуден (2016)

  денес
  image
  Разочаран од разузнавачките агенции, врвниот аналитичар Едвард Сноуден дава отказ од Агенцијата за национална безбедност (НСА). Тој е запознаен со фактот дека се...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.