poster

Обединето Кралство

A United Kingdom (2016)

биографија, драма, историски, романса | Република Чешка, Обединетото Кралство, САД, Франција, Боцвана
Режисер: Amma Asante

рејтинг: 6.9/10
Оценка на корисникот: 5.83/10
(6 гласови)

СОДРЖИНА

„Обединето Кралство е филм заснован на неверојатни вистински настани. Во 1947-мата, Серетсе Кхарма, кралот на Боцвана, ја среќава Рут Вилијамс, службеничка од Лондон. Привлечноста е моментна: таа е восхитена од неговата визија за подобар свет, а тој е погоден од нејзината желба да го прифати тоа. И двајцата се ослободени од социјалните турбуленции што следат по војната. Тие се перфектен пар, а нивниот можен брак е предизвикан не само од нивните семејства туку и од британската и јужноафриканската влада. Јужноафриканската влада пред кусо време го воведува апартхејдот и смета дека е недозволиво меѓурасен пар да владее со соседната земја. Јужна Африка им се заканува на Британците: или да го одвратат парот од намерата или ќе им го забранат пристапот до јужноафриканскиот ураниум и злато и ќе се соочат со ризикот Јужна Африка да ја нападне Боцвана. И покрај страшните притисоци со кои се соочени, Серетсе и Рут никогаш не се повлекуваат - тие се борат за својата љубов цело време, а правејќи го тоа ја менуваат својата нација и го инспирираат светот.

Слики

Обединето КралствоОбединето КралствоОбединето КралствоОбединето КралствоОбединето КралствоОбединето КралствоОбединето КралствоОбединето КралствоОбединето КралствоОбединето КралствоОбединето Кралство

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Фати ме ако можеш (2002)

  денес
  image
  Еден искусен агент на ФБИ (Том Хенкс) го следи Френк Абагнејл (Леонардо Дикаприо), кој пред својот 21-ви роденден успева да фалсификува чекови што чинат милиони...
 • Социјална мрежа (2010)

  денес
  image
  Секое доба си има свои визионери кои со својата генијалност го менуваат светот, но ретко без борба околу тоа што навистина се случило и кој бил таму во моментот...
 • Спенсер (2021)

  денес
  image
  Радња филма смештена је у 1991. годину током божиќних празника када се принцеза Дајана почела суочавати са својом тешком одлуком да оконча брак с принцом Чарлсом....
 • Електрични живот Луја Вејна (2021)

  денес
  image
  Изванредна истинита прича о ексцентричном британском уметнику Луја Вејну, чије су разигране, понекад чак и психолошке слике помогле да се заувек промени...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.