poster

Селма

Selma (2014)

биографија, драма, историски | Обединетото Кралство, САД, Франција
Режисер: Ava DuVernay
Film Autor | Утре | 15:22

рејтинг: 7.5/10
Оценка на корисникот: 7.27/10
(11 гласови)

СОДРЖИНА

Моќен филм на режисерката Аве Дуверно, којашто се базира на вистински настани, а ги следи најзначајните периоди од животот на познатиот борец за човекови права д-р Мартин Лутер Кинг. Во 1965 година, д-р Кинг, добитник на Нобеловата награда за мир, во градот Селма, Алабама, почнува да делува како афро-американски активист. И покрај силниот отпор на белите расисти, д-р Кинг и неговите соработници не се откажуваат.
Покрај Оскарот и Златниот глобус за најдобра музичка нумера, овој филм освои уште 50 филмски награди и признанија.

Слики

СелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелмаСелма

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Првиот човек на месечината (2018)

  image
  Интимна приказна раскажана од перспективата на Армстронг, споед книгата на Џејмс Р. Хансен told from Armstrong’s perspective, based on the book by James R....
 • Телохранителот на Линколн (2013)

  image
  Вистинска приказна за Абрахам Линколн и неговиот телохранител, американскиот маршал Ворд Хил Лемон.
 • Велико ископавање (2021)

  image
  An archaeologist embarks on the historically important excavation of Sutton Hoo in 1938.
 • Жена во златно (2015)

  image
  Кога 80-годишната Еврејка Марија Алтман (Хелен Мирен) ќе дознае дека најславниот портрет на Густав Климт би требало да биде во нејзина сопственост, таа започнува...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.