poster

Човекот што сака

L'uomo che ama (2008)

драма | Италија
Режисер: Maria Sole Tognazzi
FilmBox Stars RS | 12.7.22 | 03:30

рејтинг: 5.6/10
Оценка на корисникот: 6/10

СОДРЖИНА

Жените на Роберто и неговите љубови се испреплетуваат и проникнуваат, поврзувајќи ги едните со другите се додека не станат речиси една жена и една љубов ... Значи, кога Роберто води љубов со Сара во почетокот на историјата, на таков едноставен, совршен и страстен начин, ова може да биде и последната сцена на историјата со нова жена, која, исто така, е Сара ... Сите овие мали, интимни детали од врската меѓу мажот и жената, кои формираат пар, но не живеат заедно, овој пат предизвикуваат впечаток дека се нешто навистина посебно за Роберто и Сара. На пример, кога Сара сака Парменска шунка за доручек по една ноќ полна со љубов, тоа го предизвикува да се насмевне. По шест месеци, се чини сосема природно да и ги предаде клучевите од својот стан. Кога една ноќ нежно ја гледа Сара која ја вади четкичката за заби од чантата за косметички прибори, тој сака да и понуди да живее со него. Карло е брат на Роберто. Неговите груби манири се само фасада зад која се крие чувствителност према Роберто и неговата љубов кон друго лице кое е најблиску до него, убавиот млад Јуриј. Карло му кажува на Роберто дека тој изгледа се заљубил. Д-р Кампо, сопственичката на аптеката во која Роберто - исто така доктор - работи веќе со години, исто така, ја забележува неговата прекрасна трансформација. Во врската помеѓу мажот и жената ќе најдеме безброј интимни детали. Детали, навидум обични и неважни, кои во љубовта добиваат тежина, кријат додатни значења, ветувања и симболи. Една вечер после вечера за двајца, Сара одлучува да се врати во својот стан наместо да оди кај него. Исто така, изјавува дека не може да се сретне во неделата со неговите родители бидејќи неочекувано треба да оди во Милано. Роберто се обидува да ја покани на цел викенд. Постојано го чека сигналот, седејќи на софата со телефонот во рака, кој подоцна го зема и во кревет. Никаков одговор. Наскоро ја дознава вистината. Се се завршува толку брзо. Тој повеќе не сака да се гледа со Сара. Се разбира, тој знае дека порано или подоцна ќе мора да се навикне на живот полн со болка и напуштеност, иако тоа никогаш сосема не поминува, но можеби некогаш, со време .... По некое време, Роберто е со друга жена, Алба. Алба вели дека веројатно е бремена. Тие бараат нов дом, прават планови. Алба е многу заљубена. Роберто се повеќе се двоуми. Набргу потоа, Роберто трча по улицата на конференција која ќе се одржи во хотелот. Малку збунета млада жена со светли очи на рецепција му објаснува на Роберто дека работи тука само два дена. Тие се насмевнуваат едно на друго. Нејзиното име е Сара...

Слики

Човекот што сакаЧовекот што сакаЧовекот што сакаЧовекот што сака

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Вечер (2007)

  денес
  image
  Драма која ги испитува романтичното минато и емоционалната сегашност на Ен Грант и нејзините ќерки, Констанс и Нина.
 • Ljubov (2012)

  денес
  image
  Жорж и Ан, су пензионисани професори музике. Обоје у својим осамдесетим, имали су добар и квалитетан живот, што можемо да видимо из кадрова њиховог раскошног иако...
 • Далеку од светскиот метеж (2015)

  денес
  image
  Врз основа на литературната класика од Томас Харди, „Далеку од светскиот метеж е приказна за Батшиба Евердин (Кери Малиган), независна и енергична млада жена која...
 • Искупување во Шошенк (1994)

  денес
  image
  Енди Дуфренс е успешен банкар кој невин е обвинет за убиство на неговата неверна соруга и на нејзиниот љубовник. Енди е осуден на две доживотни робии, кои треба...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.