Содржина

Годината е 2021, а половина од светската популација пати од болест позната како Синдром на слабеење на нервите (ССН). Џони, пренесувач на клучни податоци, е најмен да однесе 320 гигабајти клучни информации на безбедно место, од корпорацијата Фармаком. Гонет од агенти на Јакузите и еден полуден киборг, Џони мора да ги испорача податоците или да умре во рок од дваесет и четири часа.
Во 21-от век, највредните информации мора да бидат транспортирани од страна на пренесувачи како Џони (Кијану Ривс), кој склучува договор да пренесе бесценети податоци за неколку научници, одметници од големата корпорација Фармаком. Масивното количество информации е премногу за мнемоничкиот имплант кој е вграден во мозокот на Џони, а тој мора да ги најде тајните шифри за пристап за да има дозвола да ги преземе информациите или да умре. Но, преголемиот обем податоци не е единственото нешто што му се заканува во животот. Јакузите, најмоќниот криминален синдикат на светот, работат за Фармаком, а Такахаши (Такеши), шефот на Јакузите, најмува еден безмилосен ловец на глави (Долф Лундгрен) да ја донесе главата на Џони, криогенично зачувана. Со армија професионални убијци зад својот грб и неизбежен распад на мозокот кој наближува со секоја нова минута, Џони бега за да го спаси својот живот.

Слики

Џони МнемоникЏони МнемоникЏони МнемоникЏони МнемоникЏони МнемоникЏони МнемоникЏони МнемоникЏони Мнемоник

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Близнак (2019)

  image
  Елитниот убиец Хенри Броган е прогонуван од мистериозен оперативец кој изгледа може да му го предвиди секој потег. За да биде пострашно, Броган наскоро дознава...
 • Храм ратника (2013)

  image
  Млади стручњак за борилачке вештине у Пекингу постаје део веома уносних илегалних борилачких клубова. Он ќе се суочити се с бројним искушењима да би сачувао своје...
 • Потомци (2006)

  image
  Во 2027 г., во хаотичен свет во кои жените станале неплодни, поранешен активист помага да се транспортира до безбедно место на море жена која за чудо е бремена.
 • Истребувач (1982)

  image
  Во 2019 година, полицискиот оддел го принудува Рик Декард да се врати од пензија за да лови четири генетски модифицирани луѓе кои дошле на Земјата.
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.