СОДРЖИНА

Филмот се одвива во едно планинско село во Кенија и ја раскажува неверојатната и вистинита приказна за гордиот 84-годишен бунтовник-ветеран, кој е решен да ја искористи последната шанса да научи да чита и да пишува.
Во едно мало, далечно планинско основно училиште во кениската дивина, стотици деца се борат за шансата за бесплатно образование, кое претставува ново ветување на владата на Кенија. Еден нов апликант предизвикува вџашеност кога тропа на училишната врата. Тој е Маруге, стар ветеран на Мау-Мау, кој има осумдесет години. Тој очајно сака да научи да чита на старост. Маруге се борел за ослободувањето на својата земја и жедно ја очекува својата шанса за образование, кое толку долго му било оневозможувано, па дури и ако тоа значи да седи во училница заедно со шестгодишни деца. „Прваче“ е топла и инспиративна приказна за борбата на еден човек за она во кое тој верува дека е негово право, со цел да го совлада товарот од своето минато. Филмот е триумфално сведоштво за преобразувачката сила на образованието. Како што вели и самиот Маруге, „моќта е во пенкалото“.

Слики

Прваче

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Тие се бомби (2019)

  среда
  image
  Група жени се одлучуваат да го победат Роџер Еилс, претседателот на Фокс Њус а со тоа да ја променат токсичната работна атмосфера која тој ја створил за време на...
 • Сивиот (2007)

  среда
  image
  Во раниот 20-ти век, Алберт Фиш, еден навидум добродушен татко и дедо кој сам го има одгледано своето семејство откако неговата сопруга го има оставено, излегува...
 • Крвави за ова (2016)

  среда
  image
  Неверојатна вистинита приказна за светскиот шампион во бокс Вини Пациенца, кој по една речиси фатална автомобилска несреќа, не знаејќи дали пак ќе прооди, прави...
 • Заувек Бритни (2017)

  денес
  image
  Сада давне 2007. године Бритнеy се појавила у јавности посве обријане главе, након што је објављено да је отишла из клинике за рехабилитацију од дроге након само...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.