СОДРЖИНА

Поранешен радио Ди Џеј (Џеф Бриџис), самоубиствено очаен заради ужасната грешка што ја направил, наоѓа спас во помагањето на ментално болниот бездомник (Робин Вилијамс) кој не сакајќи е жртва на таа грешка.
Џеф Бриџис го игра Џек Лукас, поранешен безобразен радио Ди Џеј кој потонува во алкохолна депресија кога неговиот дрзок коментар во живо е обвинет за пукањето во реномирано кафуле. Живеејќи од љубезноста на трпеливата девојка Ени (Мерцедес Рајхл), Џек доживува просветлување кога е спасен од уличните насилници од страна на Пери (Робин Вилијамс), бездомен поранешен професор кој има креирано свој измислен свет за да се заштити од болката предизвикана од сведоштвото на убиството на жена му, за време на пукањето во кафулето. Неможејќи да му се оддолжи на друг начин, Џек ја придобива помошта од Ени за да измисли начин да го поврзе Пери со неговата сакана, странец којшто го набљудува оддалеку секој ден (Аманда Пламер). Режиран од Тери Гилијам (Бразил), "Кралот на рибарите" има пет номинации за Оскар вклучувајќи ја и добитничката на Оскар Мерцедес Рел за најдобра споредна улога.

Слики

Кралот на рибаритеКралот на рибаритеКралот на рибаритеКралот на рибаритеКралот на рибаритеКралот на рибаритеКралот на рибаритеКралот на рибаритеКралот на рибаритеКралот на рибаритеКралот на рибаритеКралот на рибаритеКралот на рибаритеКралот на рибарите

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • 7 работи што треба да ги сторам пред да наполнам 30 (2008)

  image
  Лори е девојка, којашто наскоро ќе наполни 30 години, разочарана дека во животот не постигнала сѐ што си замислувала. Еден ден го наоѓа списокот на животните...
 • Смотаниот чевлар (2014)

  image
  Макс Симкин поправа чевли во еден дуќан во Њујорк, кој е во сопственост на неговото семејство повеќе генерации. Незадоволен од својот живот, Макс случајно наидува...
 • Анѓео уништења (1962)

  image
  Након раскошне забаве, гости су на необјашњив начин спречени да оду... И наредних дана сви компликовани изговори и маске које су набацили захваљујуќи свом...
 • Херојот Тото (1991)

  image
  Томас е опседнат со идејата дека бил заменет на раѓање со соседот Алфред кога имало пожар во болницата. Верувајќи дека богатиот Алфред живее како што би требало...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.