poster

Збогум, господине Хафман

Adieu Monsieur Haffmann (2021)

Драма, Историски | Франција
Режисер: Fred Cavayé
Cinemax | 7.10.23 | 06:00


рејтинг: 7.0/10
Оценка на корисникот: 5.7/10
(3 гласови)

СОДРЖИНА

Окупиран Париз, 1941 година: на сите членови на еврејската заедница им е наложено да истапат и да се идентификуваат пред властите. Посветениот златар Џозеф Хафман (Даниел Отеј), плашејќи се од најлошото, организира неговото семејство да избега од градот и на својот вработен Франсоа Мерсие (Жил Лелуш) му нуди шанса да ја преземе неговата продавница додека не се смири конфликтот. Но неговите сопствени обиди за бегство се спречени, а Хафман е принуден да побара заштита од неговиот помошник. Тоа е ризично и за двајцата, а сопругата на Мерсие, Бланш (Сара Жиродо) е скептична. Кога двојката се преселува во домот на Хафман, договорот се претвора во Фаустовска зделка, која засекогаш ќе ја промени судбината на сите...

Слики

Збогум, господине ХафманЗбогум, господине ХафманЗбогум, господине ХафманЗбогум, господине ХафманЗбогум, господине ХафманЗбогум, господине ХафманЗбогум, господине ХафманЗбогум, господине ХафманЗбогум, господине ХафманЗбогум, господине ХафманЗбогум, господине ХафманЗбогум, господине ХафманЗбогум, господине Хафман

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Koncert në vitin 1936 (1978)

  image
  Tells the story of tow artistes, they visite in the city of Lushnja and the way that the citizens of Lushnja treatet them.
 • Treni niset më shtatë pa pesë (1988)

  image
 • Со/Во: Дел 2 (2021)

  image
  Антологиски филм сниман за време на пандемијата со КОВИД-19. Давајќи им можност на креативците да се изразат додека се затворени во своите домови за време на...
 • Јас сум (2010)

  image
  Лос Анџелес некогаш го нарекувале „Градот на Ангелите“, но во меѓувреме станал „Градот на изгубените души“. Десет странци влегуваат во мрежата на пајакот, во што...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.