рејтинг: 6.5/10
Оценка на корисникот: 7.9/10
(39 гласови)

СОДРЖИНА

Едноставната идеја за романтичната љубов може да ги натера луѓето да ја испитаат нејзината одржливост, разумност, како и храброста која е потребна за да не се игра на сигурно и да се промени сопствениот живот. Тоа е идејата на романтичната комедија, „Писма до Јулија“, со Аманда Сејфилд („Мама миа“, Ванеса Редгрејв (шест пати номинирана за награда на Академијата и добитник за „Јулија“’), Кристофер Еган („Ерагон“), Гаел Гарсија Бернал („Дневникот на еден моторџија“) и Франко Неро („Умри машки 2“) во улогите. Филмот е во режија на Гери Виник („Мрежата на Шарлот“, „13 оди на 30“) и во продукција на Марк Кантон, Елен Баркин и Керолин Каплан. Сценариото е на Хозе Ривера (номинираниот за наградата на академијата за „Дневникот на еден моторџија“) и Тим Саливан. Рон Шмит е извршен продуцент. Сејфилд ја игра Софи Хал, новинарка во едно списание, која заедно со нејзиното момче, Виктор (Бернал) лета од Њујорк во Италија за романса која ѝ е многу потребна. Додека Виктор се грижи за своите деловни обврски, Софија се наоѓа во познатиот двор на Јулија Капулети од „Ромео и Јулија“ во Верона, каде жените од целиот свет оставаат писма за изгубена љубов и за љубов за која се надеваат. Таа открива едно писмо старо 50 години, кое Клер Смит (Редгрејв) ѝ го напишала на Јулија, барајќи еден млад Италијанец кој бил вљубен во неа кога била тинејџерка. На изненадување на Софи, писмото ја инспирира Клер, која сега е старица, да допатува во Верона, барајќи ја својата изгубена љубов (Неро). Придружувана од својот внук, Чарли (Еган), тројцата бараат низ цела Тоскана и откриваат дека храброста која е потребна за сите тие да се справат со љубовта, не е лесна за освојување. Но, поттикот да влезе во оваа авантура, според нејзиното мислење е унапредувањето на нејзината кариера. Софи претчувствува дека ова може да биде приказна која ќе ѝ ја унапреди кариерата. Што почнува да ѝ помага на Клер, таа открива дека ја бара нејзината приказна само за да избега од приказните на нејзиниот сопствен живот.

Слики

Писма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за ЈулијаПисма за Јулија

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Големото бегство (1963)

  понеделник
  image
  Во 1943 година Германците го отвориле кампот за затвореници Сталаг Луфт Норт, направен да ги задржи највештите бегачи од затвор. Сепак, нацистите несвесно го...
 • Робинзон Крусо (1997)

  понеделник
  image
  Робинзон Крусо е единствениот преживеан во една поморска несреќа, па сам мора да се снаоѓа на еден ненаселен тропски остров. Наскоро открива дека едно локално...
 • Изгнаник (2000)

  понеделник
  image
  Ово је прича о Чаку Ноланду, инжењеру запосленом у курирској служби, који је веќи део свог живота провео посвеќен послу. Његова девојка Кели често остаје...
 • Црниот витез (2001)

  понеделник
  image
  По претрпен удар во глава, Џамал, вработен во забавен парк инспириран од средниот век, се буди во Англија од 14-век.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.