Od prvog leta upravljivim zrakoplovom prošlo je samo 110 godina, a danas se bez avijacije ne može zamisliti razvoj suvremene civilizacije. Možda se premalo zna da su i Hrvati odigrali značajnu ulogu u razvoju svjetske avijacije, od Fausta Vrančića i njegove ideje o letećem čovjeku, preko slavnog izumitelja Eduarda Slavoljuba Penkale, do prvog preleta preko Alpa Ivana Bjelovučića. Autor serije Stipe Božić, u 8 polusatnih epizoda, druži se s pilotima balona, jedrilica, padobrana, paraglajdera, zmajeva, helikoptera, kanadera te akrobatskih i borbenih aviona i svjedoči o njihovoj opsjednutosti letenjem.

Ishte në kanal:

HTV3  HTV1  

REKOMANDIMET
 • Ngritja e Makinave (2014)

  image
  Rise of the Machines përdor animacione CGI për të 'shpërthyer' disa nga makinat më ekstreme në botë për të zbuluar inxhinierinë e jashtëzakonshme në qendër të...
 • Fashion Magazines

  image
  FashionTV gives you an exclusive look at the photoshoots of magazine editorials from all over the world.
 • Qentë e Alaskës

  image
  Dogs are crucial to life in Alaska. With unquestioning loyalty they have helped their masters survive and prosper in the Last Frontier for countless generations....
 • Trials of the Wild (2018)

  image
  Daily struggles of various wild animals trying to survive in the wilderness.
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.