СОДРЖИНА

Лари Флинт е хедонистички издавач на магазинот „Хастлер“. Филмот ја прикажува неговата борба чесно да заработи со издавањето на неговиот порно магазин и како тоа се менува во борба за зачувување на слободата на говорот за сите луѓе.
Вуди Харелсон го игра Лари Флинт, сопственик на мал клуб за стриптиз, кој создава издавачка империја со својот груб и сексуален магазин „Хастлер“. Школскиот повторувач станува икона како Хју Хефнер, женејќи се со егзотичната танчарка Алтеа Лежер (Кортни Лав) и вселувајќи се во вила со 24 соби. Но Хастлер ги притиска лимитите на американската толеранција со што Флинт привлекува кон себе непријатели како со магнет. Уапсен поради недоличност и постојано навредуван, тој започнува макотрпна борба против надоаѓачкиот бран на цензура и зголемувањето на правата на радикално религиозните луѓе. Флинт станува неочекуван херој и си осигурува место во историјата кога ја спроведува својата битка против пречесниот Џери Фолвел сè до Врховниот суд. Режисерот Милош Форман беше номиниран за „Оскар“ и освои „Златен глобус“ за овој наградуван и контроверзен филм.

Слики

Народот против Лари ФлинтНародот против Лари ФлинтНародот против Лари ФлинтНародот против Лари ФлинтНародот против Лари ФлинтНародот против Лари ФлинтНародот против Лари ФлинтНародот против Лари ФлинтНародот против Лари ФлинтNordiskNordiskNordiskNordiskNordiskNordisk

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Американски гангстер (2007)

  недела
  image
  Неговата истрага главно е сконцентрирана на огромната хероинска империја изградена од црномурест дилер на дрога (Дензел Вашингтон) кој увезува огромни количества...
 • Дони Браско (1997)

  недела
  image
  Преправајќи се дека е трговецот со драгоцености Дони Браско, агентот на ФБИ Џо Пистоне (Џони Деп) се инфилтрира во мафијашкото семејство на убиецот Лефти Руџеро...
 • Облог на векот (2015)

  недела
  image
  Во 2006-2007 г., група инвеститори се обложуваат против пазарот на хипотеки на САД. Во нивното истражување откриваат колку е дефектен и корумпиран тој свет.
 • Амонит (2020)

  недела
  image
  Во Англија во 1840-тите, познатиот но потценет ловец на фосили Мери Анинг (Кејт Винслет) работи сама на грубото крајбрежје на југот. Деновите на славните...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.