poster

Коко пред Шанел

Coco avant Chanel (2009)

Драма, Историски | Франција, Белгија
Режисер: Anne Fontaine
FilmBox Extra RS | 7.6.23 | 19:10

рејтинг: 6.7/10
Оценка на корисникот: 7.3/10
(18 гласови)

СОДРЖИНА

Приказна за животниот пат на Коко Шанел, од нејзиниот почеток до вртоглавиот блесок во светот на модата.
Девојче од централна Франција која со сестрата живее во едно сиропиталиште и секоја недела залудно очекува да се појави нејзиниот татко. Коко е пејачка со лош глас, која храбро настапува пред зачудената публика, но и шивачка во еден провинциски салон која успева да најде засолниште кај Етјен Балсан. Таа е љубовница која знае дека нема да стане ничија жена, па дури ни на Бој Шапел, кој неизмерно ја сака. Бунтовничка која се задушува од општествените окови и конвенциите на времето во кое живее, и се облекувала во кошулите на своите љубовници.
Тоа е приказната за Коко Шанел.
Филмот е номиниран за 4 награди Бафта, добитник на 3 награди на фестивалот на Европскиот филм, 6 награди Цезар за најдобар француски филм и номинација за Оскар за најдобра костимографија.

Слики

Коко пред ШанелКоко пред ШанелWarner BrosКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред Шанел

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Sorelle per Sempre (2021)

  image
  Marinella Torrisi and Costanza Maggio attend the same school in Mazzara of Vallo. Children are confused by the teacher. Parents discover an error at the birth in...
 • Тие се бомби (2019)

  image
  Група жени се одлучуваат да го победат Роџер Еилс, претседателот на Фокс Њус а со тоа да ја променат токсичната работна атмосфера која тој ја створил за време на...
 • Спенсер (2021)

  image
  Радња филма смештена је у 1991. годину током божиќних празника када се принцеза Дајана почела суочавати са својом тешком одлуком да оконча брак с принцом Чарлсом....
 • Џобс (2013)

  image
  Биографски филм о Стевеу Јобсу (Асхтон Кутцхер) прати каријеру суоснивача Апплеа од почетака у гаражи до статуса једног од иноватора рачуналне индустрије који...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.