рејтинг: 6.7/10
Оценка на корисникот: 7.2/10
(26 гласови)

Содржина

Приказна за животниот пат на Коко Шанел, од нејзиниот почеток до вртоглавиот блесок во светот на модата.
Девојче од централна Франција која со сестрата живее во едно сиропиталиште и секоја недела залудно очекува да се појави нејзиниот татко. Коко е пејачка со лош глас, која храбро настапува пред зачудената публика, но и шивачка во еден провинциски салон која успева да најде засолниште кај Етјен Балсан. Таа е љубовница која знае дека нема да стане ничија жена, па дури ни на Бој Шапел, кој неизмерно ја сака. Бунтовничка која се задушува од општествените окови и конвенциите на времето во кое живее, и се облекувала во кошулите на своите љубовници.
Тоа е приказната за Коко Шанел.
Филмот е номиниран за 4 награди Бафта, добитник на 3 награди на фестивалот на Европскиот филм, 6 награди Цезар за најдобар француски филм и номинација за Оскар за најдобра костимографија.

Слики

Коко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред ШанелКоко пред Шанел

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Приказната за Одри Хепберн (2000)

  image
  Биографски филм за една од најголемите легенди на Холивуд - Одри Хепберн. Приказната почнува со нејзиното детство, ја опишува нејзината кариера на балерина и...
 • Чоколадо (2016)

  image
  Наградуваниот глумец Омар Си е ѕвездата на филмот кој го прикажува животот на Рафаел Падија, кубански роб кој станува првиот циркуски изведувач во Франција по...
 • Лав (2016)

  image
  Петгодишниот Сару се губи во возот што го носи илјадници километри низ Индија, далеку од домот и семејството. Тој мора да научи да преживува сам во Калкута, пред...
 • Марија Магдалена (2018)

  image
  Драма. Радња се одвија у 1. стољеќу и прати Марију Магдалену, дјевојку слободног духа, која бјежи од договореног брака те налази уточиште и смисао придруживши се...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.