СОДРЖИНА

Секое доба си има свои визионери кои со својата генијалност го менуваат светот, но ретко без борба околу тоа што навистина се случило и кој бил таму во моментот на создавањето. „Социјална мрежа“ го прикажува моментот кога бил измислен „Фејсбук“, преку спротивставените погледи на интелигентните млади мажи кои секој за себе тврдат дека биле таму во моментот на создавањето. Филмот се движи од ходниците на Харвард до канцелариите во Пало Алто, за да ги прикаже раните денови од создавањето на еден феномен кој ја промени целата култура, како и да го прикаже начинот на кој тој спои група млади револуционери, а потоа и ги раздели. Во целиот тој хаос се наоѓаат Марк Цукерберг (Џеси Ајсенберг), брилијантниот студент на Харвард, кој создал веб-локација; Едуардо Саверин (Ендру Гарфилд), поранешниот близок пријател на Цукерберг кој ги обезбедува првите финансии за новата компанија; создавачот на „Напстер“, Шон Паркер (Џастин Тимберлејк) кој го донесе „Фејсбук“ пред големите играчи од Силиконската долина; како и близнаците Винклвос (Арми Хамер и Џош Пенс), соучениците на Цукерберг од Харвард, кои велат дека тој ја украл нивната идеја, а потоа и го тужеле за сопственоста. Секој има сопствена приказна, сопствена верзија на приказната за „Фејсбук“ во овој портрет за успехот во 21-от век, за младешката фантазија и за засебните реалности на крај.

Слики

Социјална мрежаСоцијална мрежаСоцијална мрежаСоцијална мрежаСоцијална мрежаСоцијална мрежаСоцијална мрежаСоцијална мрежаСоцијална мрежаСоцијална мрежаСоцијална мрежаСоцијална мрежаСоцијална мрежаСоцијална мрежаСоцијална мрежаСоцијална мрежаСоцијална мрежаСоцијална мрежаСоцијална мрежаSony Pictures Television

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Папилон (1973)

  среда
  image
  Погрешно уапсен и обвинет поради убиство кое не го извршил, Французинот Хенри Шариер, наречен „Папилон, (Пеперуга) осуден е на доживотна казна во колонијата Св....
 • Тесла (2020)

  среда
  image
  За Оскара® вишеструко номиновани Итан Хоук у првом правом биографском филму о Николи Тесли, генију и највеќем научнику са ових простора. Животна прича човека...
 • Волшебникот на лагите (2017)

  среда
  image
  Со Роберт де Ниро во главната улога како Берни Медоф и со Мишел Фајфер како неговата сопруга Рут, оваа драма на ХБО ги прикажува настаните што довеле до...
 • Докрај (2016)

  денес
  image
  Барон Кренстон ја репризира својата сценска улога на претседателот Линдон Б. Џонсон во филмот на ХБО Филмови „Докрај. Филмот е адаптација од Роберт Шенкан на...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.