СОДРЖИНА

Инспектор Клузо је неспретни француски детектив који увек забрља ствар. У једном тренутку наѓе се на трагу крадљивца драгуља, познатог под надимком Фантом. Клузо наравно нема појма да је његова жена, саучесница Фантома.
У целу упричу меша се и неќак Фантома, Џорџ који заједно са осталим актерима одлази у познато италијанско монденско скијалиште где зимује богата принцеза, власница Ружичастог пантера, највеќег дијаманта на свету...
Филм је својевремено био номинаван за Оскара за најбољу музику, Златни глобус за најбољег глумца и БАФТА награду, такоѓе, за најбољег глумца. Филм је био планиран као остварење Дејвида Нивена, који је тада био велика холивудска звезда.
Селерс чак није био први Едвардсов избор за Клузоа (био је то Питер Јустинов). Меѓутим, Селерсово тумачење лика урнебесно смотаног француског детектива испоставило се као главни адут филма и он је наставио да глуми Клузоа у више популарних наставака.

Слики

Пинк Пантер

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Специјална пратка (2008)

  четврток
  image
  Максин Картер е курир со најдобри врски на целиот брег на Пацификот. Цело време е на пат и не сака да го промени ова од времето кога била сведок на смртта на...
 • Поп ѕвезда: Никогаш не се откажувај (2016)

  четврток
  image
  Енди Самберг, Акива Шефер и Џорма Таконе ги прикажуваат своите музички таленти на големиот екран. Овој документарец го следи бившиот член на тинејџерската музичка...
 • Патот (2010)

  четврток
  image
  Калифорнискиот доктор Том доаѓа во Франција за да ги земе останките на својот син кој загинува на Пиринеите во една бура, одејќи по „Патот до Сантјаго“. Во чест...
 • Маж од соништата (2021)

  четврток
  image
  Сара, писателка која се мачи со блокада во пишувањето, бара инспирација – и ја наоѓа кога случајно го среќава Годфри, несреќен отпадник кој постојано ги менува...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.