СОДРЖИНА

Овој филм ја раскажува приказната за Р. Д. Лајнг, познатиот психијатар и еден од најголемите шкотски умови. Работејќи во „Кингсли хол во Источен Лондон, во текот на 1960-тите и 1970-тите, Лајнг спровел серија смели експерименти врз луѓето што имале дијагноза за ментални растројства. Неговите револуционерни методи вклучувале експериментирање со ЛСД врз неговите пациенти и практикување на еден вид самолекување познато како метаноја, што предизвикало шокираност и контроверзии во медицинската професија, радикално менувајќи ги ставовите и перцепциите за менталното здравје низ светот.

Слики

ПреумувањеПреумувањеПреумувањеПреумувањеПреумувањеПреумување

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Телохранителот на Линколн (2013)

  четврток
  image
  Вистинска приказна за Абрахам Линколн и неговиот телохранител, американскиот маршал Ворд Хил Лемон.
 • Добро дошли у Марвен (2018)

  четврток
  image
  Нико не очекује да се Марк Хоганкемп опорави од ужасног напада који брише сва његова сеќања. Састављајуќи комадиќе прошлости и садашњости, Марк пажљиво ствара...
 • Убав ден во соседството (2019)

  четврток
  image
  Филмот се заснова врз вистинитата приказна за пријателството помеѓу новинарот Том Џуно (Метју Рис) и Фред Роџерс (Том Хенкс), домаќинот и создавачот на...
 • Краљица (2006)

  четврток
  image
  На место британског премијера, а притом је други најмлаѓи на тој позицији, након Лорда Ливерпула, 1812. године постављен је Тони Блер (Мајкл Шин), воѓа нових...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.