рејтинг: 6.9/10
Оценка на корисникот: 6.5/10
(4 гласови)

СОДРЖИНА

Што се случува кога една факултетска студија по психологија оди во погрешна насока? Во овој напнат психолошки трилер врз основа на вистинита приказна, Били Крудуп го игра професорот на „Стенфорд, д-р Филип Зимбардо, кој во 1971 година собрал 24 студенти доброволци да глумат затвореници и чувари во симулирана затворска средина за да го испита изворот на насилното однесување во затворскиот систем. Резултатите го вџасија светот. За само неколку дена, учесниците од студенти се претворија во садисти опседнати од моќта и во потчинети жртви. Филмот е добитник на две награди на филмскиот фестивал „Санденс, вклучително и на наградата за најдобро сценарио кое е создадено во тесна соработка со самиот д-р Зимбардо. „Затворскиот експеримент на Стенфорд е морничав и возбудлив трилер за темната страна на моќта и за влијанието на затворската средина.

Слики

Затворскиот експеримент на СтенфордЗатворскиот експеримент на СтенфордЗатворскиот експеримент на СтенфордЗатворскиот експеримент на СтенфордЗатворскиот експеримент на СтенфордЗатворскиот експеримент на СтенфордЗатворскиот експеримент на СтенфордЗатворскиот експеримент на Стенфорд

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Недопирливи (2011)

  среда
  image
  По една параглајдерска несреќа, богатиот аристократ Филип е врзан за својот дом. Тој го најмува Дрис како негувател. Дрис е млад маж од предградијата и неодамна...
 • Човек од сенка (2018)

  среда
  image
  Приказна за Дик Чејни (Кристијан Бејл), бирократ во Вашингтон, кој тивко станува најмоќен човек во светот како потпретседател на Џорџ В. Буш, менувајќи ги земјата...
 • Мој лични рат (2018)

  среда
  image
  Биографска драма о трагично преминулој ратној репортерки Мари Колвин чији лик тумачи номинована за награду Оскар, Розамунд Пајк. Филм је заснован на чланку Мари...
 • Грејс: Принцеза од Монака (2014)

  среда
  image
  На врху популарности 1956. г., Грајс Кели (Ницоле Кидман) напустила је каријеру холивудске глумице и удала се за принца Ренијеа од Монака (Тим Ротх). Шест година...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.