poster

Лара Крофт: Ограбувачка на гробови

Lara Croft: Tomb Raider (2001)

акција, авантуристички, фантастика, трилер | САД, Обединетото Кралство, Јапонија, Германија
Режисер: Simon West

рејтинг: 5.7/10
Оценка на корисникот: 8.07/10
(81 глас)

СОДРЖИНА

Базиран на популарната видеоигра, филмот ги прикажува авантурите на Лара Крофт (Анџелина Џоли), која патува на егзотични дестинации во потрага по богатства и артефакти во катакомбите на древни гробници и урнатини останати од стари империи.
Популарната видеоигра доаѓа на екраните со оваа авантура, која во главна улога ја прикажува Анџелина Џоли како надарена хероина со референци на Индијана Џонс и Џејмс Бонд. Лара Крофт е британска аристократка одгледана во училишта за децата на елитата. Таа води двоен живот како пронаоѓач на изгубени антиквитети преку неортодоксни методи, добро истренирана во боречки вештини. Покрај возбудливата професија и живот со богатство и одгледување, Лара тажи по татко ѝ лордот Крофт, чија смрт ја оставила како сирак. Ноќта на еден астрономски феномен што означува годишнина од смртта на лордот Крофт, Лара се соочува со древна организација наречена Илуминати, претставена од страна на злобниот Пауел, кој е во потрага по еден древен артефакт кој има моќ врз времето и врз самата смрт. Со помош од нејзиниот технолошки поткован тим, Лара патува до егзотични дестинации во потрага по артефактот, вклучувајќи авантура во дамнешен азиски храм чуван од смртоносни камени мајмуни и од други суштества кои оживуваат.

Слики

Лара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробовиЛара Крофт: Ограбувачка на гробови

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • У рату са свима (2016)

  денес
  image
  Bob Bolano and Terry Monroe are two crooked Albuquerque PD detectives. They tend to hustle criminals but their methods have landed them in hot water with their...
 • Џек Хантер и изгубеното богатство на Угарит (2008)

  денес
  image
  Античкиот град, Угарит Ана исчезнал пред илјади години под песоците на сириската пустина. Тој бил откриен во 1922 година повторно, но без неговото легендарно...
 • Човек-пајак: Нема пат до дома (2021)

  денес
  image
  За првпат во филмската историја на Човекот-пајак, се открива идентитетот на нашиот пријателски херој од соседството, доведувајќи ги неговите одговорности како...
 • Затура: Вселенска авантура (2005)

  денес
  image
  Двајца браќа кои се препираат се исфрлени во најдлабоката и најтемна вселена играјќи мистериозна игра што ја откриле во подрумот. Ако не ја довршат играта и не...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.