poster

Priča o Loreti Claiborn

The Loretta Claiborne Story (2000)

Режисер: Lee Grant

Каде да се погледне
Емисијата не е достапна во државата
рејтинг: 5.9/10

СОДРЖИНА

1962. у Yорку у Пеннсyлванији самохрана мајка Рита Цлаиборне (Тина Лиффорд) веќ касни на посао и припрема доручак за своју дјецу. Социјална радница наиѓе баш у тренутку када њезина најмлаѓа петогодишња кќи Лоретта (Фаwн Логан Yоунг) падне низа стубе. Хендикепирана од роѓења, Лоретта не хода и не говори. Но док Лоретта лежи на дну стуба, мајка је тјера да се устане. Будуќи да јој живот неќе ништа дати, мора се борити као и сви други људи. Исфрустрирана Лоретта баца са стола цијели доручак. Након операције ока, Лоретта се уписала у школу. Но остала дјеца нису је прихватила и дјевојчица мора трпити мучење. Суосјеќајна учитељица Рyделл (Нанцy Палк) разумије Лоретту и поклони јој пса да је штити. Што вријеме више пролази, Лоретта се све више бори за себе. Након неког времена, учитељица јој предложи да одлази куќи прије осталих. Но Лоретта мора напустити драгу учитељицу и кренути у средњу школу. Филм је номиниран за награду Едди у категорији најбоље монтаже.

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Верувај (2013)

  image
  Еден млад, надарен фудбалер, кој има проблеми со ситен криминал, го привлекува вниманието на поранешниот тренер на „Манчестер јунајтед“, Мет Базби, кој се враќа...
 • Crooked Arrows (2012)

  image
  A story centered on a Native American lacrosse team making its way through a prep school league tournament.
 • Ролерки (2009)

  image
  Блис има 17 години и слабо се согласува со својата мајка, затоа што таа постојана ја тера да настапи на натпревар за убавина. Тоа е само губење време за Блис,...
 • Пеколот од 63. (2009)

  image
  Кога условите се погодни, во северна Холандија се одржува познатата трка на лизгачи. Патеката долга 200 километри мора да се помине до полноќ, а секој кој ќе ја...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.