СОДРЖИНА

Модерна, креативна и неконвенционална изведба на класичната драма на Вилијам Шекспир, во режија на Жан-Лик Годар. Филмот се одвива по чернобилската катастрофа, кога светот се обидува да се поправи.
Двајца талентирани и иновативни режисери, филмскиот Жан-Лик Годар и театарскиот Питер Селарс, ги здружуваат силите во оваа необична изведба на класичната драма на Шекспир. Оваа неконвенционална адаптација на гледачите им дава постмодернистички вкус на Шекспир, виден преку очите на еден филмски продуцент, чиј лик намерно е оставен нејасен. Филмот се одвива во период откако чернобилската катастрофа збришала сѐ, а светот се обидува да се поправи. Вилијам Шекспир Јуниор Петти се соочува со задача да ги врати изгубените дела на неговиот славен предок. Тој посетува еден туристички центар во Швајцарија и е фасциниран од еден гангстер кој е таму во посета, по име Дон Леаро, заедно со неговата прекрасна ќерка Корделија, чиј разговор се одвива со вистински дијалози од Шекспир.

Слики

Крал Лир

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Тамо где је трава зеленија (2019)

  понеделник
  image
  Мајке из предграѓа, чија деца играју фудбал, стално се надмеќу једна с другом у својим приватним животима, као што им и деца решавају своје разлике на игралишту....
 • Договор живота (1999)

  понеделник
  image
  Да ли би продали дусу за један састанак са најзгоднијом девојком? Хенри Спунер би... А ѓаво је онда досао по своје... Романтична комедија о средњосколцу којем је...
 • Како се пишува љубов (2014)

  понеделник
  image
  Сценарист награден со Оскар, но без работа, ќе биде принуден да прифати работа како професор на факултет. Иако прво ја мрази својата работа, нештата ќе тргнат на...
 • Пред да кажеш „да“ (2009)

  понеделник
  image
  Џорџ Мареј не гледа ништо друго во животот, освен кон неговата свршеница Џејн. Жената сепак има мешани чувства во однос на бракот, со оглед на нејзиниот претходен...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.