poster

Каламарот и китот

The Squid and the Whale (2005)

Режисер: Noah Baumbach
TV1000 Balkan | 28.9.21 | 02:40

рејтинг: 7.3/10
Оценка на корисникот: 7/10
(3 гласови)

СОДРЖИНА

Во 1986 г. во Бруклин, ексцентричното семејство на псевдоинтелектуалци, составено од универзитетскиот професор Бернард и познатата писателка Џоан, се раздвојува, оставајќи ги двата сина Волт (16) и Френк (12) поделени меѓу нивните родители.
Писателот и режисер Ноа Баумбах беше номиниран за „Оскар“ за неговото сценарио на овој многу наградуван филм, кој ја прикажува внатрешната слика на едно семејство во криза во 1966 г. во Бруклин. Професорот и автор Бернард (Џеф Даниелс) и неговата неуморна жена Џоан (Лора Лини), надежна писателка, се откажуваат од бракот. Нивните два сина, Волт (Џеси Ајзенберг), на 16 години, и Френк (Овен Клајн), на 12 години, се оставени да се справуваат со нивните конфузни и конфликтни чувства. За Волт искуството е нежно и забавно, додека за Френк тоа е измачувачки прерано. Емоционалните тензии и напор што произлегуваат во текот на овој тежок период се дадени на многу суптилен и нијансиран начин за тоа како едно семејство во транзиција учи да се редефинира.

Слики

Каламарот и китотКаламарот и китотКаламарот и китотКаламарот и китотКаламарот и китотКаламарот и китотКаламарот и китотКаламарот и китотКаламарот и китотSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures Television

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Цвет (2017)

  четврток
  image
  A sexually curious teen forms an unorthodox kinship with her mentally unstable stepbrother.
 • Водител: Легендата за Рон Бургунди (2004)

  четврток
  image
  Рон Бургунди (Вил Ферел) е најдобриот водител во Сан Диего во машкиот свет на вестите во 1970-тите, но тоа ќе се смени кога нова вработена со голема амбиција...
 • Мајка под наем (2008)

  четврток
  image
  Успешна, слободна деловна жена која сонува да има бебе, открива дека е неплодна и најмува жена од работничката класа која ќе ѝ биде необичен сурогат.
 • Трајна фризура (2017)

  четврток
  image
  Година је 1982, а Диксони (Џим, Џин и Аурелие) селе (новопридошлице) јужније где све девојке чезну за увојцима типа Фаре Фосет. Тинејџерка Орели моли родитеље за...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.