poster

Вајлд

Wilde (1997)

биографија, драма, историски, романса | Обединетото Кралство, Германија, Јапонија
Режисер: Brian Gilbert

Каде да се погледне
Емисијата не е достапна во државата
рејтинг: 6.9/10

СОДРЖИНА

Биографска прича о чувеном ирском песнику, драмском писцу и "првом модерном човеку" - Оскару Вајлду. Филм прати његов повратак из Америке у Енглеску где се жени Констанцом Лојд, са којом добија двоје деце и зараѓује доста новца од позоришних комада. Меѓутим, у исто време суочава са својом хомосексуалношќу и почиње да мења љубавнике. Страст коначно прокључа када упознаје младог лорда Алфреда Дагласа познатог као - Боси. Иако се и даље труди да буде одговоран муж и отац, љубав према Босију одваја га од жене и породице, а додатни проблем настаје када за њихову везу сазнаје Босијев отац- маркиз од Квинсбурија. Он користи сву своју моќ и утицај да изведе Вајлда пред суд, где песник због "содомије" биве осуѓен на две године затвора и тешког рада. Боравак у затвору опасно угрожава Вајлдово здравље...

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Американски гангстер (2007)

  недела
  image
  Неговата истрага главно е сконцентрирана на огромната хероинска империја изградена од црномурест дилер на дрога (Дензел Вашингтон) кој увезува огромни количества...
 • Дони Браско (1997)

  недела
  image
  Преправајќи се дека е трговецот со драгоцености Дони Браско, агентот на ФБИ Џо Пистоне (Џони Деп) се инфилтрира во мафијашкото семејство на убиецот Лефти Руџеро...
 • Облог на векот (2015)

  недела
  image
  Во 2006-2007 г., група инвеститори се обложуваат против пазарот на хипотеки на САД. Во нивното истражување откриваат колку е дефектен и корумпиран тој свет.
 • Амонит (2020)

  недела
  image
  Во Англија во 1840-тите, познатиот но потценет ловец на фосили Мери Анинг (Кејт Винслет) работи сама на грубото крајбрежје на југот. Деновите на славните...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.