2000-та е дефинитивно година во знакот на американската телевизиска серија „Девојките Гилмор“. Серија која траела седум години, која е добитник на многубројни „Еми“ награди, номинирана е за „Златен Глобус“, а за освојување на срцата на гледачите не е ни потребен коментар, затоа што се вбројува во 100 најдобри серии на сите времиња. Дејството на серијата се одвива во измисленото гратче Старс Холоу, Конектикат, кој е преполн со уметници и сонувачи и наликува на гратче од бајките. Хумористична приказна за животот на 32- годишната мајка Лорелај и нејзината 16- годишна ќерка Рори, приказна за мајчинството, пријателството и љубовта. Од сезона во сезона, Лорелај го набљудува растењето на својата ќерка Рори од девојче во млада жена и се соочува со многу комични и провокативни прашања, а притоа сака да го сочува својот однос мајка- другарка. Како и секоја тинејџерка, така и Рори, своите соништа за упис на еден од најпрестижните факултети- Харвард, ги заменува со љубовни врски. Тогаш Лорелај мора да се врати 16 години наназад, да сеприсети како таа се однесувала на истата возраст, за да може што повеќе да ѝ се приближи и да ѝ помогне на својата ќерка.

Беше на каналите:

MRT1  MRT2  MRT 3 MK  DIVA  Prva Plus  ALFA TV  VOX  HTV1  

ПРЕПОРАКИ
 • Мафијата убива само преку лето (2016)

  image
  Радња серије се дешава у Палерму. Гиаммарреси су обична породица и улазе у коштац са проблемима које носе свакодневни живот. Рекло би се да то и нису неки...
 • Лекар по поруџбини (2009)

  image
  УСА-ина најновија оригинална серија, „Доктор на наруџбу“, бави се младим доктором Ханком Лаwсоном (Марк Феуерстеин – „Што жене воле“, „Баш као она“, „Добро јутро,...
 • Пси лају, ветар носи (2017)

  image
  Телевизијска серија "Пси лају, ветар носи", према сценарију Радоша Бајиќа, а у режији Јелене Бајиќ-Јочиќ, реализована је у продукцији Радио-телевизије Србије и...
 • Два лица правде (2011)

  image
  Дилер марихуане са лажном дипломом Харварда одлично се се сналази у улози адвоката. Врло динамична прича, са елементима комедије, прати двојицу бриљантних...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.