СОДРЖИНА

После бомбардирањето на Косово во 1999. година, семејството Рахмани со своите три деца емигрираат во Швајцарија. После неколку години живот во новиот дом, семејството очекува можно депортирање. “Никој не се гордее со статус на бегалец, но не ми е срам од она што сум”, вели Расим, главата на семејството и бивши наставник по музичко образование. Во очајнички обид да остане, Расим отвора албанска фолклорна група, очекувајќи поддршка од албанската заедница. Филмот ја истражува миграцијата, товарот на заминувањето, процесот на интеграцијата и адаптацијата на новото поднебје, влијанието на сето тоа врз семејството и секогаш, тагата кон татковината.

Слики

Војната е завршенаВојната е завршенаВојната е завршенаВојната е завршенаВојната е завршенаВојната е завршенаВојната е завршенаВојната е завршена

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Вечер (2007)

  денес
  image
  Драма која ги испитува романтичното минато и емоционалната сегашност на Ен Грант и нејзините ќерки, Констанс и Нина.
 • Ljubov (2012)

  денес
  image
  Жорж и Ан, су пензионисани професори музике. Обоје у својим осамдесетим, имали су добар и квалитетан живот, што можемо да видимо из кадрова њиховог раскошног иако...
 • Далеку од светскиот метеж (2015)

  денес
  image
  Врз основа на литературната класика од Томас Харди, „Далеку од светскиот метеж е приказна за Батшиба Евердин (Кери Малиган), независна и енергична млада жена која...
 • Искупување во Шошенк (1994)

  денес
  image
  Енди Дуфренс е успешен банкар кој невин е обвинет за убиство на неговата неверна соруга и на нејзиниот љубовник. Енди е осуден на две доживотни робии, кои треба...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.