рејтинг: 6.4/10
Оценка на корисникот: 5.8/10
(10 гласови)

СОДРЖИНА

Во ноември 1833 година властите на државата Мисури го спуштаат превезот на молчење врз фактот за кривично гонење и ноќно протерување од своите домови на стотици мирни жители. И покрај неизбежноста на вакви спорови, еден млад човек кој има откровенија, застанува на чело на луѓето што се спротивставуваат на нападите на извесен негативен лик со нејасно минато. Благодарејќи на вториот дел од романот “Семејството Стид“ во авторство на Џералд Н. Лунд, продаден во над два милиони примероци, еден од клучните моменти од историјата на Америка пристигнува и на големиот екран. Во “Семејството Стид 2“ историјата на фиктивното истоимено семејство е вградена во историски контекст во однос на преселбата на мормоните кон западот на САД. Разликувајќи се во својот пристап кон општоприфатената идеологија, Стидовите се обидуваат да се држат заедно, иако силата на своите убедувања и семејни врски е ставена врз бројни проби. Оваа потресна приказна за верата која што ги довела протераните луѓе до Мисури и уште подалечните краишта низ САД, е една од најпотресните и претходно непознати епизоди на американската историја. Ова е приказна за храбрата борба за остварување на правата ветени од нацијата која туку што почнала да се создава. “Семејството Стид 2“ ја покажува страста на движењето во подем што резултира со најголемата преселба во историјата на САД и колонизација на Западот сфатен како ветена земја.

Слики

Потфат и слава, американски Сион

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Правда (2017)

  image
  Годината е 1868-ма и војната е завршена пред три години. Корумпиран градоначалник и група крвожедни криминалци претвораат стар напуштен рудник во воено упориште,...
 • Спајкова банда (1974)

  image
  Знатижељни тинејџери Вилсон Вил Јанг, Лес Ричер и Тод Хејхју проналзе тешко рањеног мушкарца, помислеќи да је мртав. Стога ќе се прилично изненадити када их...
 • Потфат и слава, поделена куќа (2006)

  image
  Бенџамин Стид се откажал од фармерскиот живот во Вермонт и неодамна со своето семејство се преселил во градот Палмира во северниот дел на државата Њујорк....
 • Једнооки Џек (1961)

  image
  Бежеќи од потере, после пљачке банке у Мексику, Дед Лангворт уграби прилику да се дочепа плена и оставља свог ортака Риа на цедилу. Након много година, Рио бежи...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.