СОДРЖИНА

Во доцниот 13-ти век, Вилијам Волас (Мел Гибсон) се враќа во Шкотска откако живеел далеку од својата татковина многу години. Кралот на Шкотска умира без наследник и кралот на Англија, безмилосен неверник познат како Едвард Долгоногиот, го презема тронот. Волас станува водач на трошната но храбра војска одлучна да ги уништи повеќебројните англиски сили. Храброста на Волас и страста ги обединуваат неговите луѓе во „Храбро срце“. Мел Гибсон е режисер, продуцент и има главна улога во овој филм кој ги комбинира акцијата интригата и романсата, за да ја раскаже приказната за легендарниот шкотски витез, Сер Вилијам Волас, како и за љубовта што го инспирирала да се бори за слободата на својата земја.

Слики

Храбро срцеХрабро срцеХрабро срцеХрабро срцеХрабро срцеХрабро срцеХрабро срце

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Александар Велики (1956)

  image
  Легендарни македонски краљ и освајач Александар Велики родио се 356. године пре Христа, као син македонског краља Филипа Другог и прелепе епирске принцезе...
 • Отпор (2020)

  image
  Марсел Марсо (Џеси Ајзенберг) жели живот за уметност. Током дана ради у очевој месари, овај надарени пантомимичар жели да оствари свој сан на градској малој сцени...
 • Доушник (2017)

  image
  Двоје најславнијих глумаца своје генерације, трострука Оскаровка Мерyл Стрееп и двоструки Оскаровац Том Ханкс по први пут заједно у историјскојј политичкој драми...
 • Александар Велики (2004)

  image
  Ремек делото на Оливер Стоун „Александар Велики“ е спектакл за животот на најголемиот воин на сите времиња, војсководец кој освои 90% од познатиот свет пред да...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.