рејтинг: 7.1/10
Оценка на корисникот: 8.7/10
(231 глас)

Содржина

Како казна за убиството на фараонот Сети и за спиењето со неговата љубовница, египетскиот свештеник Имотеп бил мумифициран жив и бил проколнат. Но, во 1923 год. не сакајќи го воскреснуваат ловците на богатство, па тој мора да биде сопрен.
Храбриот легионер Рик О'Конел и Бени, неговиот лигав придржуник, наидуваат на скриените урнатини на Хамунаптра додека се наоѓаат насред битка во 1923 година, 3000 години откако Имотеп доживеал судбина полоша од смртта. Тој бил мумифициран, а неговото тело цела вечност останало во форма на жив мртовец, како казна за една забранета љубов. Неколку години подоцна, додека О'Конел “скапува“ в затвор чекајќи речиси сигурно погубување, тој дознава дека неговото сознание за точната локација на Хамунаптра станува алатка за пазарење за спас на неговиот живот. Легендарните богатства закопани под песоците на Хамунаптра им станале опсесија на ловците на богатство и на археолозите, па О'Конел оформува чуден сојуз со убавата, но несмасна египтологистка Евелин и со нејзиниот лош брат, Џонатан. Тие тројцата заминуваат од Каиро, на патување кое ќе ги носи по текот на реката Нил, преку опасните пространства на Сахара и кон средба со злобна сила која има моќ која не можат ниту да си ја замислат.

Слики

МумијатаМумијатаМумијатаМумијатаМумијатаМумијатаМумијатаNBCUNBCUNBCUNBCUМумијатаМумијата

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Џек Хантер и изгубеното богатство на Угарит (2008)

  image
  Џек Хантер (И. Сергеј), авантурист и ловец на богатства, оди во Сирија по убиството на неговиот ментор, професорот Фредрик Шафер (С. Лоулор), кој му беше како...
 • Џек Хантер и рајската sвезда (2009)

  image
  Џек Хантер добива информација дека "Небесната sвезда" е можеби во Турција. Најдобрата трага му е Амен Антаки, продавач на стари предмети, чиј син, Фауд, бил...
 • Мумија: Гробницата на императорот Змеј (2008)

  image
  На Далечниот Исток, Алекс О'Конел, синот на познатите борци против мумиите, Рик и Ајви О'Конел, ја открива мумијата на првиот Император на Кин, суштество кое го...
 • Зандани и змејови 3: Книгата на подлата темнина (2012)

  image
  Трет дел од сагата “Зандани и змејови“. Екранизација на познатата компјутерска игра. Паладинот Грејсон сака да биде благороден ритер. По една крвава битка во која...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.