poster

Џек Хантер и изгубеното богатство на Угарит

Jack Hunter and the Lost Treasure of Ugarit (2008)

Режисер: Terry Cunningham
FilmBox Stars RS | 10.2.23 | 16:15

Оценка на корисникот: 6/10
(200 гласови)

СОДРЖИНА

Античкиот град, Угарит Ана исчезнал пред илјади години под песоците на сириската пустина. Тој бил откриен во 1922 година повторно, но без неговото легендарно богатство што содржело злато и накит, које исчезнало без трага. Цек Хантер, археолог и ловец на богатство, ја добива назад плочата од Угарит од приватниот музеј на францускиот колекционер. Додека во Калифорнија, Фредерик, ментор и пријател на Џек, ја испитува плочата, натрапник го убива Фредерик и ја краде плочата. Џек ветува дека ќе го најде убиецот и ќе ја одмазди смртта на Фредерик. Џек оди во Сирија, каде што го дочекува убавата претставничка на сириското Министерство за антиквитети, Надја Рамадан со Тарик, необичниот возач. Обајцата го придружуваат на Џек при неговото истражување на д-р Мохамед Али, последното лице на кое Фредерик посочил. Во текот на патувањето се нападнати од страна на мистериозни мажи познати како Хашашини, но се заробени од страна на Алберт Литман, конкурентниот германски ловец на богатство. Џек доаѓа до заклучок дека тоа Литман е навистина одговорен за смртта на Фредерик. Бегаат и одат во планинско скривалиште, каде што потомците на жителите на Угарит, Хашашини прославуваат чуден ритуал со жезол со дијамант на врвот, којшто ги конвертира сончевите зраци во смртоноснна зрачна енергија. Али, лидерот на оваа древна секта, им кажува дека дијамантот во жезолот го содржи фрагмент на Небесната ѕвезда, огромниот дијамент украдени од страна на Египќаните, а подоцна и закопан во гробницата на фараонот Акхенатен. Сето она што беше останало од нивната култура, тоа е жезолот со драгоцениот дијамант, кој го заштитувале со животот повеќе од три илјади години, за да не падне во погрешни раце. Со страшен тресок се појавува Литман. Неговите луѓе се борат со Хашашини, го убиваат Али и ја преземаат контролата. Кога планината почнува да се распаѓа околу нив и кога се отвораат пукнатини во земјата, Џек и го спасува животот на Надја, а Littman бега со жезолот и пештерата пропаѓа. Џек и Надја одлучуваат да го најдат Литман и ја проверат секоја трага, за да се открие што се случило со Небесната ѕвезда.

Слики

Џек Хантер и изгубеното богатство на УгаритЏек Хантер и изгубеното богатство на УгаритЏек Хантер и изгубеното богатство на УгаритЏек Хантер и изгубеното богатство на УгаритЏек Хантер и изгубеното богатство на УгаритЏек Хантер и изгубеното богатство на Угарит

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Мумијата (1999)

  image
  Како казна за убиството на фараонот Сети и за спиењето со неговата љубовница, египетскиот свештеник Имотеп бил мумифициран жив и бил проколнат. Но, во 1923 год....
 • Седмиот син (2014)

  image
  Во едно далечно време, едно зло тукушто ќе биде ослободено и повторно ќе започне војна помеѓу силите на натприродното и на човештвото. Господарот Грегори (Џеф...
 • Џек Хантер и рајската sвезда (2009)

  image
  Џек Хантер добива информација дека "Небесната sвезда" е можеби во Турција. Најдобрата трага му е Амен Антаки, продавач на стари предмети, чиј син, Фауд, бил...
 • Фантастични ѕверки: Тајните на Дамблдор (2022)

  image
  Професоорот Албус Дамблдор знае дека моќниот волшебник Гелерт Гринделвалд се обидува да заземе целосна контрола врз магичниот свет. Свесен дека не може да го...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.