poster

Момчето во пижами на риги

The Boy in the Striped Pyjamas (2008)

драма, воени | Обединетото Кралство, САД
Режисер: Mark Herman
TV1000 Balkan | денес | 17:55

рејтинг: 7.8/10
Оценка на корисникот: 8.48/10
(81 глас)

СОДРЖИНА

Низ очите на осумгодишно момче, во голема мера заштитено од реалноста на Втората светска војна, сведочиме за забранетото пријателство кое се создава помеѓу Бруно, синот на нацистичкиот командант, и Шмуел, еврејско момче кое е заробено во концентрационен логор. Иако двајцата се физички одделени со бодликава жица, нивните животи стануваат неизбежно поврзани. Измислената приказна за Бруно и Шмуел фрла светло врз бруталноста, бесмисленоста и разорните последици на војната, од една необична гледна точка. Заедно, нивното трагично патување помага да се сетиме на милионите невини жртви од Холокаустот.

Слики

Момчето во пижами на ригиМомчето во пижами на ригиМомчето во пижами на ригиМомчето во пижами на ригиМомчето во пижами на ригиМомчето во пижами на ригиМомчето во пижами на ригиМомчето во пижами на ригиМомчето во пижами на ригиМомчето во пижами на ригиМомчето во пижами на ригиМомчето во пижами на ригиМомчето во пижами на ригиМомчето во пижами на ригиMiramaxMiramaxMiramaxMiramaxMiramax

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Осло (2021)

  недела
  image
  Заснован на вистинска приказна, „Осло“ ги следи тајните неофицијални преговори, неверојатните пријателства и многу храбра мала но посветена група од Израелци и...
 • Семејна романса (2019)

  недела
  image
  Поставен во Јапонија, филмот го следи Јуичи Иши, претприемач чиј бизнис е играње улога на кој било член на семејство што ќе го посака клиентелата. Специфичната...
 • Тоа вечерно сонце (2009)

  недела
  image
  Тенесиски фармер се враќа во својата фарма и мора да се соочи со семејното предавство, повторната појава на еден стар непријател и загубата на својата фарма.
 • Зад затворени врати (2020)

  недела
  image
  Во 2024-та година, пандемија го уништува светот и неговите градови. Овој филм се фокусира на неколку луѓе кои се движат низ новиот свет во кој живеат и препреките...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.