Vlerësimi: 5.9/10
Vlerësimi i përdoruesit: 8/10
(3 Voto)

PËRMBLEDHJE

Joe versus the Volcano is a fable which opens with somewhat surrealistic scenes of the dehumanization of Joe Bank's job and work environment (at a company whose product rather literally screws people) with imagery that seems to have been inspired by the classic film Metropolis. Joe is diagnosed with an incurable disease, quits his dehumanizing job, and accepts an offer to briefly "live like a king, die like a man" - but to fulfill his agreement he must willingly jump into a live volcano on the island of Waponi Woo in order to appease the volcano god. En route to the island, Joe meets a series of interesting characters in NYC and LA, then boards a yacht, captained by Patricia Graynamore. During the voyage Joe and Patricia survive disaster, fall in love, and finally arrive at the island where they face their destiny.

Fotot

Joe Versus the Volcano

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Love & Glamping (2020)

  image
  City girl Katie, who is supposed to write a magazine feature on a glamping resort, faces her fears by trying the camp's activities with a rugged outdoorsman and...
 • Bashkëshortja e Rreme (2011)

  image
  Gjatë një udhëtimi në Havai, një kirurg plastik, bind asistenten e tij që të hiqet si gruaja me të cilën po divorcohet, në mënyrë që të bindë të dashurën e tij...
 • Po sikur (2013)

  image
  Daniel Radcliffe, Zoe Kazan. I zhgënjyer nga romanca të dështuara, një djalë njihet me një vajzë, me të cilën miqësohet menjëherë. Edhe pse ajo jeton me të...
 • Nëntë muaj (1995)

  image
  Hugh Grant, Julianne Moore. Jeta e qetë e pa nderlikime e një çifti të dashuruarish do të tronditet nga një lajm i papritur: ajo është shtatzënë. Nga ky çast një...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.