poster

Талентираниот господин Рипли

The Talented Mr. Ripley (1999)

Режисер: Anthony Minghella
TV1000 Balkan | 16.10.22 | 18:10

рејтинг: 7.4/10
Оценка на корисникот: 8.69/10
(48 гласови)

СОДРЖИНА

Во 1950 г. чистачот на тоалети од Менхетен, Том Рипли (Мет Дејмон), позајмува јакна од „Принстон за да свири на пијано на една забава. Кога богатиот татко на новиот дипломец на „Принстон разговара со Том, тој се преправа дека го знае син му и наскоро му се понудени 1000 долари да оди во Италија за да го убеди Дики Гринлиф (Џад Лоу) да се врати дома. Во Италија, Том се приврзува кон Дики и Марџ (Гвинет Палтроу), свршеницата на Дики, и се преправа дека сака џез и дека негува хомоеротски надежи додека ужива во луксузот. Покрај лажењето, талентите на Том вклучуваат имитации и фалсификување, па кога симпатичниот Дики се заморува од Том, откачувајќи го како здодевен, Том оди во екстреми за да си ги присвои привилегиите на Гринлиф.

Слики

Талентираниот господин РиплиТалентираниот господин РиплиТалентираниот господин РиплиТалентираниот господин РиплиТалентираниот господин РиплиMiramaxMiramaxMiramaxMiramaxMiramaxТалентираниот господин РиплиТалентираниот господин РиплиТалентираниот господин РиплиТалентираниот господин РиплиТалентираниот господин Рипли

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Грабеж на банка (2008)

  image
  Во 1971 година, по грабежот на банка на улицата Бејкер во Лондон, Тери и ќленовите на неговата екипа го отвораат сефот, несвесни за тоа што ќе го откријат....
 • Слон (2003)

  image
  Низ својата кариера, од „Мала ноче“ и „Моето сопствено приватно Ајдахо“, преку „Добриот Вил Хантинг“ и „Наоѓајќи го Форестер“, Ван Сант истражуваше што значи да...
 • Коцкар (2014)

  image
  Џим Бенет (Марк Валберг) сака да презема ризици. Бенет е професор по англиски и коцкар што сака да ризикува, па прави ризичен облог кога позајмува од еден...
 • Испорака (2014)

  image
  Том Харди и Џејмс Гандолфини играат шанкер и менаџер од еден бар во Бруклин. Барот понекогаш служи и како место за испорака на пари за мафијата, но една работа...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.