poster

Талентираниот господин Рипли

The Talented Mr. Ripley (1999)

Режисер: Anthony Minghella

рејтинг: 7.4/10
Ocjena korisnika: 8.71/10
(28 glasova)

СОДРЖИНА

Во 1950 г. чистачот на тоалети од Менхетен, Том Рипли (Мет Дејмон), позајмува јакна од „Принстон за да свири на пијано на една забава. Кога богатиот татко на новиот дипломец на „Принстон разговара со Том, тој се преправа дека го знае син му и наскоро му се понудени 1000 долари да оди во Италија за да го убеди Дики Гринлиф (Џад Лоу) да се врати дома. Во Италија, Том се приврзува кон Дики и Марџ (Гвинет Палтроу), свршеницата на Дики, и се преправа дека сака џез и дека негува хомоеротски надежи додека ужива во луксузот. Покрај лажењето, талентите на Том вклучуваат имитации и фалсификување, па кога симпатичниот Дики се заморува од Том, откачувајќи го како здодевен, Том оди во екстреми за да си ги присвои привилегиите на Гринлиф.

Слики

Талентираниот господин РиплиТалентираниот господин РиплиТалентираниот господин РиплиТалентираниот господин РиплиТалентираниот господин РиплиТалентираниот господин РиплиMiramaxMiramaxMiramaxMiramaxMiramaxMiramaxMiramax

Осврти


Nema recenzija
ПРЕПОРАКИ
 • Опасни траг (1984)

  денес
  image
  Radnja filma odvija se 1980. godine, a obuhvata istinite događaje - delovanje albanskih iredentista na Kosovu. Iskusni policijski inspektor na tragu je grupi koja...
 • Чоколада (2000)

  денес
  image
  Во 1959 година таинствената Виен (Жулиет Бинош) се преселува со нејзината мала ќерка во еден мирен, старомоден француски град каде што отвора продавница за...
 • Вера Дрејк (2004)

  денес
  image
  London, 1950. godine. Vera Drejk je jedna od onih retkih priroda koje imaju energije da svladavaju sve životne poteškoće, siromaštvo i umor, da stižu sve da obave...
 • Пад (2016)

  денес
  image
  Film prati 17-godišnju devojku Lusindu Prajs, koja je živela naizgled običan život, sve dok nije optužena za zločin koji nije počinila. Pod pretpostavkom da je...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: polica privatnosti.