СОДРЖИНА

Додека неговото сопствено досие е под истрага, еден заповедник во Персискиот Залив разгледува друг кандидат за постхумно доделување медал и навлегува длабоко во приказната.
ХРАБРОСТ ПОД ОГАН е приказна за потполковник Натаниел Серлинг и капетан Карен Валден. Во еден жесток полноќен напад во Персискиот Залив, Серлинг дава наредба да се стрела на она што тој верува дека е непријателски Т-54 тенк. Кога се расчистува чадот, престрашен е од што гледа дека уништил еден од своите тенкови, убивајќи неколкумина од неговите. Додека војската спроведува истрага за оваа несреќа со „пријателски оган“, Серлинг е пратен дома во Вашингтон и добива прекоманда во пеколот од работа зад биро во одделот за Награди и одликувања на Пентагон. Серлинг добива наредба да ја прегледа постхумната кандидатура на капетан Карен Волден за Медал на честа, кој треба да ѝ се додели на пилотката на медицинското летало за евакуација за нејзината „храброст под оган“. Серлинг се навлекува на противречните приказни на нејзината екипа во поглед на дејствата на Волден во текот на спасувачката мисија. Серлинг почнува да се сомнева во многу посложена приказна, можеби и прикривање. Се соочува со неговиот претпоставен, но добива закана дека ќе ја изгуби закрилата на неговиот ментор од внатрешните иследници ако не потклекне под волјата на институцијата. Во очајна трка против времето, тој мора да ја дознае вистината, а сепак некако да си ја зачува честа.

Слики

Храброст под оганХраброст под оганХраброст под оганХраброст под оганХраброст под оганХраброст под оганХраброст под оганХраброст под оганХраброст под оганХраброст под оганХраброст под оган

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Во потрага по одмазда (2006)

  среда
  image
  Граѓански рат је окончан, али пуковник Морсман Карвер креќе у последњу мисију: да убије Гидеона по сваку цену. Изазван пуцњем и покретан бесом, неуморни прогон их...
 • Чин храбрости (2012)

  среда
  image
  Одред америчких маринаца "фока" креќе у мисију да ослободе киднапованог ЦИА агента, и током задатка, уништавају сложену мрежу терористичких ќелија, које су...
 • Незапирливи (2004)

  среда
  image
  Дин Кејџ е припадник на специјалните единици на американската армија, но ќе се најде во судир со Владата на која некогаш ѝ служел. Кога агентите на тајната служба...
 • Gospodarot na prstenite: Vrakjanjeto na kralot (2003)

  среда
  image
  Во расплетот на епското ремек-дело на Џ.Р.Р. Толкин, „Господар на прстените“, додека војските се собираат за конечната битка што ќе ја одреди судбината на светот,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.