Содржина

Додека неговото сопствено досие е под истрага, еден заповедник во Персискиот Залив разгледува друг кандидат за постхумно доделување медал и навлегува длабоко во приказната.
ХРАБРОСТ ПОД ОГАН е приказна за потполковник Натаниел Серлинг и капетан Карен Валден. Во еден жесток полноќен напад во Персискиот Залив, Серлинг дава наредба да се стрела на она што тој верува дека е непријателски Т-54 тенк. Кога се расчистува чадот, престрашен е од што гледа дека уништил еден од своите тенкови, убивајќи неколкумина од неговите. Додека војската спроведува истрага за оваа несреќа со „пријателски оган“, Серлинг е пратен дома во Вашингтон и добива прекоманда во пеколот од работа зад биро во одделот за Награди и одликувања на Пентагон. Серлинг добива наредба да ја прегледа постхумната кандидатура на капетан Карен Волден за Медал на честа, кој треба да ѝ се додели на пилотката на медицинското летало за евакуација за нејзината „храброст под оган“. Серлинг се навлекува на противречните приказни на нејзината екипа во поглед на дејствата на Волден во текот на спасувачката мисија. Серлинг почнува да се сомнева во многу посложена приказна, можеби и прикривање. Се соочува со неговиот претпоставен, но добива закана дека ќе ја изгуби закрилата на неговиот ментор од внатрешните иследници ако не потклекне под волјата на институцијата. Во очајна трка против времето, тој мора да ја дознае вистината, а сепак некако да си ја зачува честа.

Слики

Храброст под оганХраброст под оганХраброст под оган

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Супербрзи влак (2022)

  image
  Најбржи влак на свијету креќе на прво путовање, но у њега је укрцан и нежељени терет: бомба која ќе експлодирати ако влак успори.
 • 7500 (2019)

  image
  Смирениот американски копилот Тобајас Елис се мачи да ги спаси животите на патниците и екипажот откако група терористи, вклучувајќи го 18-годишниот Ведат, упаѓа...
 • Индијана Џонс и кралството на кристалниот череп (2008)

  image
  Во 1957 г. Индијана Џонс се заплеткува во советско сценарио за да ја открие тајната на мистериозните артефакти познати како Кристалните черепи.
 • Валтер брани Сарајево (1972)

  image
  Валтер брани Сарајево“ је култни југословенски партизански филм из 1972. године. Филм представља слободну интерпретацију биографије стварног антифашистичког борца...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.