poster

Soylent Green

Soylent Green (1973)

Krim, Mister, Sci-Fi, Triller | Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Ku ta shikojmë
Shfaqja nuk është në dispozicion
Vlerësimi: 7.1/10

PËRMBLEDHJE

In 2022, Earth is overpopulated and totally polluted; the natural resources have been exhausted and the nourishment of the population is provided by Soylent Industries, a company that makes a food consisting of plankton from the oceans. In New York City, when Soylent's member of the board William R. Simonson is murdered apparently by a burglar at the Chelsea Towers West where he lives, efficient Detective Thorn is assigned to investigate the case with his partner Solomon "Sol" Roth. Thorn comes to the fancy apartment and meets Simonson's bodyguard Tab Fielding and the "furniture" (woman that is rented together with the flat) Shirl and the detective concludes that the executive was not victim of burglary but executed. Further, he finds that the Governor Santini and other powerful men want to disrupt and end Thorn's investigation. But Thorn continues his work and discovers a bizarre and disturbing secret of the ingredient used to manufacture Soylent Green.

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Engjëj dhe hije (2016)

  e hënë
  image
  Ndërkohë që heton vdekjen e partnerit të tij, një detektiv zbulon korrupsion në departamentin e policisë dhe një sekret të rrezikshëm që ka të bëjë me një vajzë...
 • Kush Është Pa Mëkat (2020)

  e hënë
  image
  Genevieve OReilly, Keir ODonnell: Aron Folk rikthehet në qytetin e tij të lindjes për të marrë pjesë në një varrim tragjik. Por rikthimi i tij hap sërish një...
 • Certi bambini (2004)

  e hënë
  image
  An Italian film that focuses on the life of Rosario (Gianluca Di Gennaro), an eleven-year-old boy growing up in an environment of poverty and crime in Naples....
 • Steirerblut (2014)

  e martë
  image
  A young police detective is assigned to a brutal murder case in her hometown. When her brother becomes the prime suspect, she is forced to confront the demons of...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.