СОДРЖИНА

Џон Петрик Шанли ја донесува својата драма, СОМНЕЖ на големото платно, во една приказна за потрагата по вистината, силите на промената и разурнувачките последици на слепата правда во доба дефинирана од морални убедувања.
Годината е 1964 во Сент Николас во Бронкс. Еден енергичен, харизматичен свештеник, отец Флин (Филип Сејмор Хофман) се обидува да им стави крај на строгите училишни правила кои долго време биле строго чувани од сестра Алојсиус Бовие (Мерил Стрип), строгата директорка која верува во моќта на стравот и дисциплината. Ветровите на политичките промени дуваат низ заедницата, а сепак и училиштето тукушто го има прифатено својот прв црн студент, Доналд Милер. Но, кога сестра Џејмс (Ејми Адамс) споделува со сестра Алојсиус едно обвинувачко сомнение дека отец Флин посветува премногу лично внимание на Доналд, сестра Алојсиус е подготвена да почне крстоносна војна за да ја открие вистината и да го отстрани Флин од училиштето. Сега, без трошка доказ, освен својата морална сигурност, сестра Алојсиус се заглавува во борба на волјите со отец Флин, борба која се заканува да ја оддели од црквата и училиштето, со разурнувачки последици.

Слики

MiramaxMiramaxMiramaxMiramaxСомнежСомнежСомнежСомнежСомнежСомнежСомнежСомнежСомнежСомнеж

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Шепот на улицата (2018)

  петок
  image
  Младиот афроамерикански пар Фони и Тиш се раздвоени кога Фони е уапсен за злосторство што не го сторил поради махинациите на расистички полицаец. Барајќи правда...
 • Хитна помоќ (2009)

  петок
  image
  Никада раније није био случај да хитна помоќ буде инспирација за тако дирљиву причу. Спремна је да због жртава рата или разигране деце путује кроз простор и...
 • Потекло на окото (2014)

  петок
  image
  „Потекло на окото ја раскажува приказната за д-р Ијан Греј (Мајкл Пит), молекуларен биолог кој ја проучува еволуцијата на окото. Неговата работа му го менува...
 • Сифражеткиње (2015)

  петок
  image
  У филму глуме Мерил Стрип, Кери Малиган, Хелена Бонам Картер, Брендан Глисон, Ен-Мери Даф... Редитељску палицу држи Сара Гаврон. Малиган глуми обичну жену из...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.