СОДРЖИНА

Џејмс Д'Арси, Марија Валверде и Џек Девенпорт играат во оваа воена драма режирана од Колдо Сера. Раскажувајќи ја приказната за градот кој беше безмилосно бомбардиран за време на Шпанската граѓанска војна, филмот го следи патувањето на американскиот новинар Хенри (Д’Арси) кој се здружува со локалниот новинарски цензор Тереза (Валверде) заветувајќи се дека ќе биде гласот на градот обвиткан со политичка црвена лента и пропаганда. Кога Германците вршат инвазија на Герника, тој се соочува со уште повеќе рестрикции при што слободата на печатот станува работа од минатото.

Слики

Герника

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Пад Италије (1981)

  image
  Пад Италије покреќе војске, доводи до панике, окршаја, суровости, освета. У острвском месту све то оставља дубоке трагове. Командант партизанског одреда, тип...
 • Лакомб Лисјен (1974)

  image
  Године 1944. осамнаестогодишњи младиќ из француског градиќа сураѓује с нацистичким режимом и притом се заљуби у жидовску дјевојку... Филм је добио награду БАФТА...
 • Битка на Неретви (1969)

  image
  Домаќи филм Битка на Неретви из 1969. године, прича је о Југославији у време Другог светског рата. Немачка се пред опасношќу да савезници изврше инвазију на...
 • Англискиот пациент (1996)

  image
  Во Втората светска војна, во полска болница во Италија, британски сојузници се грижат за мистериозен странец, кому не му го знаат минатото. Откривањето на...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.