рејтинг: 7.3/10
Оценка на корисникот: 8/10
(2 гласови)

СОДРЖИНА

Еден од најдобрите американски режисери на нашето време, Ричард Линклетер, достигна култна бесмртност со класиката од 90-тите „Зашеметени и збунети и ги освои критичарите со трилогијата „Претходно, редефинирајќи го начинот на кинематографското раскажување со револуционерниот „Момчештво. Но, неконвенционалните работни методи на режисерот и неговата независност често пати го ставаа во конфликт со индустријата. Преку интервјуа со режисерот и со многу од неговите најблиски соработници, овој документарец ни ги прикажува животот и делото на Линклетер, од легендарниот „Мрза до неговата најнова комедија „Сите сакаат малку, прикажувајќи како еден креативен визионер направи кариера без поврзаност со холивудската машинерија.

Слики

Ричард Линклетер: Сонот е судбинаРичард Линклетер: Сонот е судбинаРичард Линклетер: Сонот е судбинаРичард Линклетер: Сонот е судбинаРичард Линклетер: Сонот е судбинаРичард Линклетер: Сонот е судбинаРичард Линклетер: Сонот е судбинаРичард Линклетер: Сонот е судбинаРичард Линклетер: Сонот е судбина

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • А некад су били браќа: Роби Робертсон и Бенд (2019)

  четврток
  image
  Исповедна, упозоравајуц́а и повремено шаљива прича о младости Робија Робертсона и стварању једне од најтрајнијих група у историји популарне музике - Бенда (Тхе...
 • Чувари низа (2015)

  четврток
  image
  The NFL has staged 48 Super Bowls. Four photographers have taken pictures at every one of them. In KEEPERS OF THE STREAK, director Neil Leifer tells the story of...
 • Шеснаести играч (2010)

  четврток
  image
  Након пада апартхејда Нелсон Мандела увидио је прилику за јачање националног јединства кроз спорт. Кад је јужноафричка репрезентација 1995. освојила Свјетско...
 • Капотеове траке (2019)

  четврток
  image
  Труман Капоте био је јединствена фигура 20. века, аутор неколико бестселер романа. Документарни филм "Капотеове траке" доноси нове детаље о животу и помаже у...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.