poster

Four Nights of a Dreamer

Quatre nuits d'un rêveur (1971)

драма, романса | Франција, Италија
Режисер: Robert Bresson
FilmBox Arthouse | Утре | 01:50

Оценка на корисникот: 8.2/10
(182 гласови)

СОДРЖИНА

Сањар из наслова је Јацqуес, млади сликар који пуком случајношќу, на мосту Понт-Неуф, упозна Мартху. Ова шармантна дјевојка освоји срце сликара који је позове да му се придружи на мосту сљедеќу ноќ. Кроз даљне разговоре Јацqуес открије да је Мартха на мосту чекала љубавника који се није појавио, но чини се да је чекању коначно дошао крај...
Адаптација кратке приче Фјодора Достојевског.

Слики

Four Nights of a DreamerFour Nights of a DreamerFour Nights of a DreamerFour Nights of a Dreamer

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Njeriu i mirë (1983)

  image
 • Добриот Вил Хантинг (1997)

  image
  Драма за бунтовниот 20-годишен чистач на МИТ, Вил Хантинг, надарен со фотографска меморија, кој се дружи со своите пријатели од Јужен Бостон, неговиот најдобар...
 • Животот нема правила (1999)

  image
  Хомер е сираче во Сент Клод, Мејн. Тој никогаш не бил посвоен, па му станал миленик на директорот на сиропиталиштето, д-р Ларч, кој на Хомер му го пренесува сето...
 • Читачот (2008)

  image
  Михаел и двојно постарата Хана се во необична љубовна врска се до оној ден кога Хана ќе исчезне. Филмот зборува за љубовта, злосторството и каењето за цел живот.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.