poster

Минхен

Munich (2005)

Режисер: Steven Spielberg
TV1000 Balkan | 9.6.24 | 01:05


рејтинг: 7.5/10
Оценка на корисникот: 7.8/10
(56 гласови)

Содржина

Во 1972 година целиот свет виде кога 11 спортисти од Изреал беа убиени на Олимписките игри во Минхен. Филмот е интернационален и опфаќа 14 европски и блискоисточни држави, следејќи ја приказната од Тел Авив до Франкфурт, од Хаифе до Париз, во раните 70-ти години. По страшниот терористички чин, премиерката Голда Меир одобрува исклучително тајна операција чија цел е да ги пронајде и да ги елиминира сите одговорни. Изреалскиот врв во Швајцарија прави петчлена екипа на чело со Авнер (Ерик Бана), оперативец на Мосад од пониските редови, чиј татко бил воен херој, а сопругата бремена. И покрај тешкотиите на почетокот и големите трошоци, Авнер и неговите соработници успеваат да пронајдат и да убијат неколкумина палестински терористи во Европа и во Либан, но многу често се соочуваат со ситуации што не можат да ги разберат.
Приказната за „Минхен” се одвива во 3 различни света: во светот на екстремно јавните настани на Олимпијадата, под закрила на меѓународните медиуми; во екстремно тајниот свет на сенките и Мосадовите непризнати одреди за убиства кои крстосуваат низ целиот свет, и во внатрешноста на световите на петтемина различни убијци кои поминуваат низ состојби на психички преобразби.
Филмот е спој на семејна и психолошка драма, политички трилер и атрактивни акциски сцени во кој Спилберг ги опфаќа сите општествени и лични последици на една ваква трагедија.
„Минхен” е номиниран за 5 Оскари, и има добиено многу награди и признанија.

Слики

МинхенМинхенМинхенМинхенМинхенМинхенМинхенМинхенМинхенМинхенМинхенМинхенМинхен

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Весник (2017)

  image
  Двајцата најславни актери на својата генерација, тројната Оскаровка Мерил Стрип и двојниот Оскаровец Том Хенкс за првпат заедно во политичката драма на Стивен...
 • Падот на Белата куќа (2013)

  image
  Додека е на турнеја во Белата куќа со својата млада ќерка, еден полицаец (Шанинг Татум) стапува во акција за да ги заштити своето дете и претседателот (Џејми...
 • Амбасадорот во Берн (2014)

  image
  Фиктивен приказ на нападот на унгарската амбасада во Бем во 1958 година. Филмот е врз основа на вистинита приказна за настаните по унгарската револуција во 1956...
 • Ноќни покрети (2013)

  image
  Хармон је бивши маринац, радикализован захваљујуќи служби у Ираку и Авганистану. Његов војни живот је иза њега, али у срцу остаје исти несмотрени алфа мушкарац,...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.