рејтинг: 7.5/10
Оценка на корисникот: 7/10
(5 гласови)

СОДРЖИНА

Панорамите на привремена отуѓеност создадени од страна на Микеланџело Антониони во 1960-тите години се уметнички дела кои ја дефинираат таа деценија, а „ЦРВЕНА ПУСТИНА“, неговиот прв филм во боја, најверојатно е неговото најепохално дело. Овој провокативен поглед на духовното разорување на технолошкиот век - на бесчувствителна жена, брилијантно пресликана од музата на Антониони, Моника Вити, лутајќи низ темен индустриски пејзаж опколен од електрани и токсини, флертувајќи со колегата на нејзиниот маж (Ричард Херис) - ги маѓепсува гледачите. Со потресна композиција една по друга - од напуштени рибарски куќи, кули од електрани, до закотвени бродови - „ЦРВЕНА ПУСТИНА“ создава навидум апокалиптична слика за своето време и го потврдува Антониони како најдобар поет на модерната ера во кинематографијата.

Слики

Црвена пустинаЦрвена пустина

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Тоа вечерно сонце (2009)

  image
  Тенесиски фармер се враќа во својата фарма и мора да се соочи со семејното предавство, повторната појава на еден стар непријател и загубата на својата фарма.
 • После венчања (2019)

  image
  Оскаром награѓена глумица, Џулијен Мур, и за Оскара вишеструко номинована глумица, Мишел Вилијамс, главне су звезде римејка данског филма Афтер тхе wеддинг, који...
 • Груди (2020)

  image
  Нови филм Марије Перовиќ води нас у Никшиќ на прославу 25 година матуре и прати три другарице које се окупљају овим поводом. Ликови су припадници средње класе,...
 • Под морското синило (2010)

  image
  Доктор Хок и неговиот тим во подводниот истражувачки центар го истражуваат животот, навиките и јазикот на делфините. Со помош на компјутерска програма успеваат да...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.