рејтинг: 7.2/10
Оценка на корисникот: 8.1/10
(120 гласови)

Содржина

Во недела, 14. ноември 1965 година, во 10 часот и 48 минути, полковникот Хал Мур и неговиот одред се спуштаат во долината Ја Дранг, место коешто во Виетнам е познато како „Долина на смртта“. На бојното поле тој и неговиот одред од 400 луѓе се целосно опколени од 2000 северно-виетнамски војници. Одредот на Мур бил дел од Седмата коњичка дивизија - истата онаа којашто ја предводел Џорџ Кастер стотина години порано во борбата против Индијанците. И како во случајот на Кастер, наместо да добијат засилување, американските војници се наоѓаат опколени од значително надмоќен непријател.

Слики

Бевме војнициБевме војнициБевме војнициБевме војнициБевме војнициБевме војнициБевме војнициБевме војнициБевме војнициБевме војнициБевме војници

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Патриот (2000)

  image
  Јужна Каролина, 1776 година. Бенџамин Мартин, херој во битката против Французите и Индијанците, сака да живее во мир со своето семејство додека нова војна ја...
 • Операција Валкира (2008)

  image
  Во екот на Втората светска војна, група германски офицери смислува завера за атентат врз Хитлер и преземање контрола врз воената команда, со цел да се заврши...
 • Битката за Лонг Тен (2019)

  image
  Јужен Виетнам, доцна попладне на 18 август 1966 година - веќе три и пол часа, на силен дожд, во калта и меѓу скршените дрвја на плантажата за каучук Лонг Тен,...
 • Црно Злато (2011)

  image
  По дванаесет години, Сале и Ауда се млади мажи. Воинот Сале сака да избега од својот златен кафез и да се врати во земјата на татко му. Ауда го интересираат само...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.