poster

Избор на оружја: Инспирирано од Гордон Паркс

A Choice of Weapons: Inspired by Gordon Parks (2021)

Режисер: John Maggio

рејтинг: 7.4/10

СОДРЖИНА

Познат по приказите на животот на црните Американци преку фотографија, Гордон Паркс беше еден од најиновативните американски уметници. Филмот ја истражува моќта на сликите во унапредувањето на расната, економската и социјалната еднаквост.
Познат по своите легендарни портрети на црните Американци во сета нивна болка, вообичаеност и слава, фотографот и филмограф Гордон Паркс сликал сѐ, од мода до Малколм Икс, Глорија Вандербилт и Мухамед Али. Како долгогодишен фотограф и прв Афроамериканец вработен во магазинот „Лајф“, Паркс ја овековечи длабоката хуманост на секој оној кој бил доволно среќен да застане пред неговиот фотоапарат. Преку неверојатни слики, Паркс ги наруши конвенционалните идеи за она што е Американецот и, користејќи ја камерата како оружје, се бореше за социјални права во САД и во странство, полека еволуирајќи во писател и холивудски филмски режисер.

Слики

Избор на оружја: Инспирирано од Гордон Паркс

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Загубено богатство (2003)

  сабота
  image
  По грабежот на познатиот музеј Метрополитен во Њујорк, градот е целосно блокиран. Детективот Карл Мекбрајд ќе најде карта во дел од украденото платно. Во потрага...
 • Лоши момчиња (1995)

  сабота
  image
  Вил Смит и Мартин Лоренс се здружуваат како двајца полицајци од Мајами кои мораат да заштитуваат еден сведок (Теа Лиони) на убиство додека истражуваат случај за...
 • Ангрy Скy (2015)

  недела
  image
  Fifty years before Felix Baumgartner and his epic skydive from space in 2012, there was Nick Piantanida, an eccentric and charismatic pet store owner from New...
 • Чуда на механиката: соништа со часовнички механизам (2013)

  недела
  image
  Патување низ времето за да се истражи чудната историја на автоматите - чуда на механиката од прединдустриската ера кои имитираат живот. Убави, а вознемирувачки,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.