СОДРЖИНА

Вистинска приказна за првите Канаѓани што го освоиле највисокиот светски врв. Иако покажува голем историски момент, приказната во филмот ја прикажува авантурата преполна со горчина, прекинати врски и страдални млади луѓе.

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Балканско кино: Дневник на навреди (1994)

  image
  Војна, санкции и немаштина. Eдна брачна двојка бара начин да го сочува достоинството во виорот на општественото лудило...
 • Што је Ива снимила 21. листопада 2003. (2005)

  image
  Ива је за свој четрнаести роѓендан добила на дар малу дигиталну видео камеру. Одушевљена новом играчком, дјевојчица одмах почиње снимати све око себе и тако је...
 • Газија (1981)

  image
  Филм раѓен према мотивима приче Иве Андриќа “Пут Алије Ѓерзелеза“. Средином XВИИИ века границе Отоманске импрерије биле су озбиљно угрозене. Онима који су својим...
 • Свога тела господар (1957)

  image
  Драма с елементима комедије. Сеоска дјевојка Рожа (М. Кохн) није претјерано лијепа, а како је још уз то и шепава тешко ќе наќи мужа. У сусједном селу живи...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.