poster

Под земјата

Souterrain (2020)

драма | Канада
Режисер: Sophie Dupuis

рејтинг: 7.1/10
Оценка на корисникот: 7/10
(2 гласови)

СОДРЖИНА

Максим е млад рудар кој го дели времето со својата девојка и неговиот пријател од детството Жулиен, инвалид по сообраќајна несреќа предизвикана од Максим. Една ноќ, под земјата одекнува експлозија и Максим се упатува надолу очаен да ги спаси колегите.
Максим, 20-годишен жител на Вал-д'Ор, работи во подземен рудник близу до родниот град. Тој го дели својот живот помеѓу неговата девојка и пријателот од детството Жулиен, кој сега е инвалид по сообраќајна несреќа предизвикана од Максим. Оттогаш, вината полека го јаде додека тој има намера да се искупи, само за на својот пат да го најде Марио, таткото на Жулиен, што го забавува процесот. Таткото, кој работи со него во рудникот, сè уште е лут поради неговата улога во несреќата. Една ноќ, под земјата има експлозија и Максим се упатува надолу со цврста намера да ги врати живи сите свои колеги. Преку секојдневниот живот на овие работници во рудникот, „Под земјата“ го истакнува контрастот помеѓу суровоста на поставувањето на подземните рудници и големата хуманост на оние кои работат таму.

Слики

Под земјата

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Чежња Веронике Фос (1982)

  image
  Драма чија је радња смјештена је у Мüнцхен 1955. године, а почиње призором у кину гдје се приказује филм из нацистичког раздобља с филмском звијездом Треќег...
 • Пјесма пута (1955)

  image
  Драма о дјетињству дјечака Апуа (С. Банерјее) и његове старије сестре Дурге (У. Дасгупта), тешком животу на индијском селу у сиромашној обитељи те очевим (К....
 • Не жалим своју младост (1946)

  image
  Радња филма је смештена у Јапан 1930-их и инспирирана је стварним догаѓајима као Такигаwа инцидент, односно стварним личностима као Хотсуми Озаки....
 • Ерата на Кали (2005)

  image
  Идејата за добро и зло е симната од етиката на нарцисоидната мисла, вклучувајќи го и општеството составено од избубени души, одбрани за време на егзистенцијално...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.