poster

Духови

Hayaletler (2020)

драма | Турција, Франција, Катар
Режисер: Azra Deniz Okyay
Cinemax 2 | 6.12.22 | 04:35

рејтинг: 6.0/10
Оценка на корисникот: 8/10

СОДРЖИНА

Поглед на урбаната трансформација на Истанбул кој се фокусира на четири различни ликови во еден ден: мајка чиј син е во затвор, млада жена посветена на танцувањето, жена активист и уметник, како и еден итер посредник.
Наскоро, Турција страда од необјаснив недостиг на струја низ целата земја што предизвикува насилството и протести. Четири личности, како талкачки духови, ги отсликуваат комплексните аспекти на дезориентираната земја на работ на разгорување. Одејќи назад-напред во времето, често повторувајќи ги сцените од различни перспективи, оваа интересна сложувалка ги истакнува големите контрасти и контрадикторности – портрет на општеството втурнато во мрак.

Слики

ДуховиДуховиДуховиДуховиДуховиДуховиДухови

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Dasma e shtyrë (1984)

  image
 • Një emër midis njerëzve (1983)

  image
 • Flutura in my cab (1988)

  image
  Tom Melgushi, wonders the streets drunk causing annoyance amongs the people. One day, the village teacher Flutura (butterfly) rides in his truck and in Tom's eyes...
 • Чудо на цести (2019)

  image
  Русс Миллингс, који је недавно изашао из затвора, проналази напуштену бебу у контејнеру иза ресторана брзе хране у којем ради као перач суѓа. Несигуран што...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.