рејтинг: 6.5/10
Оценка на корисникот: 9/10

СОДРЖИНА

1940-та година. Првиот транспорт со затвореници доаѓа во новоизградениот концентрационен логор Аушвиц. Еден од нив е Тадеуш „Теди“ Пјетшиковски, предвоен боксерски шампион од Варшава. Офицерите во логорот го принудуваат да се бори во рингот за неговиот и за животите на другите затвореници. Сепак, секоја негова победа ја зголемува надежта дека нацистите не се непобедливи. Офицерите од Аушвиц забележуваат зголемен отпор. Конфронтацијата со властите на логорот станува неизбежна. „Шампион“ ја раскажува непознатата приказна за еден од првите затвореници во логорот Аушвиц-Биркенау, затвореникот број 77. За време на неговиот тригодишен престој во логорот, Тадеуш “„еди“ Пјетшиковски се борел во преку 40 победнички дуели, станувајќи симбол на надежта за победа против нацистичкиот терор.

Слики

ШампионШампионШампионШампионШампионШампион

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Коњ од соништата (2020)

  денес
  image
  Вистинска приказна за Дрим Алајанс, тркачки коњ одгледуван од шанкерката Џен Вокс. Со малку пари и без искуство, Џен ги убедува соседите да ги вложат малите плати...
 • Дајана (2013)

  денес
  image
  Биографски филм о икони коју су обожавали милијуни и које је била најславнија жена на свијету и најомиљенија принцеза у повијести британске монархије, Диани,...
 • Краљица (2006)

  денес
  image
  На место британског премијера, а притом је други најмлаѓи на тој позицији, након Лорда Ливерпула, 1812. године постављен је Тони Блер (Мајкл Шин), воѓа нових...
 • ЖАН ДЕ ЛАФОНТЕН (2007)

  денес
  image
  Рано утрото на 5 септември 1661 година, цел Париз одзвонува бидејќи кралскиот советник Фоке е уапсен. Младиот Луј XIV гордо го презема престолот. Уметниците од...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.