Атлантик Сити, 1921. Во град чие богатство порасна во предвечерјето на прохибицијата, Наки Томпсон (Стив Бушеми) плаќа голема цена за да ја добие најголемата моќ во „светското игралиште“.
„Апсолутна власт“ е хит серијата која доби награда „Златен глобус“ и која го прикажува животот и времето на Инох „Наки“ Томпсон, „Царот на Атлантик Сити“ (Стив Бушеми) во времето кога прохибицијата се покажала како главен фактор за растот на организираниот криминал во Америка. Дејствието во втората сезона од „Апсолутна власт“ се одвива неколку месеци по крајот на првата сезона во 1921, откако изгледаше дека Наки и неговите поручници - меѓу кои е и младиот ветеран од Првата светска војна, Џими Дармоди, кого Наки го израснал – ја зацврстуваат својата власт преку успешно местење на изборите, при што за градоначалник е избран човек на Наки. Сепак, по еден крвав напад на ККК во магацинот за шверцуван алкохол на Чоки Вајт, моќта на Наки во Атлантик Сити ослабува, првенствено поради федералните агенти кои го апсат за изборна измама и му ја претресуваат канцеларијата, а и поради членовите на неговиот потесен круг, па дури и поради неговото семејство, кое се здружува со таткото на Џими, стариот комодор, Луис Кестнер, во обид целосно да го отстранат Наки. Во меѓувреме, мафијашите како Арнолд Ротштајн, Лаки Лучијано, Мејер Лански и Ал Капоне ја чекаат вистинската шанса да земат што е можно поголем дел од колачот на Наки.

Се прикажува на каналите:

Top Channel  

Беше на каналите:

HBO3  Stinet  HTV1  HBO  HTV3  

Следна епизода:

денес
22:00
Апсолутна власт ®
Утре
22:00
Апсолутна власт ®
среда
22:00
Апсолутна власт ®
четврток
22:00
Апсолутна власт ®
петок
22:00
Апсолутна власт ®
7.8.21
22:00
Апсолутна власт ®
8.8.21
22:00
Апсолутна власт ®
ПРЕПОРАКИ
 • Комесарот Рекс (1994)

  денес
  image
  Ова криминалистичка серија је због своје изнимне популарности те популарности главног протагониста, пса Реxа, доживјела више од десет сезона. Од 2007.године...
 • Суткиња Јудy (1996)

  денес
  image
  Реалитy Схоw Суткиња Јудy преко 20 година рјешава случајеве. Карактер, строгоќа, али и хумор суткиње заштитни су знак ове серије.
 • Елементарно (2012)

  денес
  image
  Елементарy је најновија, модерна телевизијска екранизација прича Сир Артхура Цонана Доyлеа. У жељи да се потпуно одмакне од британског предлошка, серија је...
 • Случаите на убиство на г-ца Фишер (2012)

  денес
  image
  Уважена госпоѓица Фрајни Фишер, наша дама детективка, лови по забаченим улицама, џез клубовима и божанственим вилама 1920-тих бореќи се против неправде својим...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.