рејтинг: 6.3/10
Оценка на корисникот: 8.4/10
(9 гласови)

Содржина

Во тоа време, натпреварувањето за Мис на светот било едно од најгледаните натпреварувања - со над 100 милиони гледачи. Тврдејќи дека натпреварувањето ги понижува жените, новооснованото Женско движење за ослободување, стекнува слава преку ноќ со нивното упаѓање на натпреварот и нарушување на преносот во живо. Кога преносот продолжил, настанал немир при прогласување на победничките. Победничката не била фаворитот од Шведска, туку Мис Гренада, првата црна жена која станала Мис на светот. За неколку часа, публиката била сведок на протерувањето на патријархот од сцена и менување на идеалите за убавина на западниот свет.

Слики

НезависниНезависниНезависниНезависни

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Кантербериски приказни (1972)

  image
  Уметничкото, понекогаш насилно, секогаш живописно филмско прераскажување на некои од најеротските приказни на Чосер од страна на Пазолини.
 • Официјални тајни (2019)

  image
  Вистинската приказна за британскиот “свиркач” Кетрин Ган (Кира Најтли) којашто предаде информации за нелегална шпионска операција на НСА дизајнирана да го...
 • Oмилена (2018)

  image
  Во Англија, во раниот 18 век, пријателството на Кралицата Ана и нејзината блиска пријателка Лејди Сара Черчил, која место неа управува со државните работи, е...
 • Декамерон (1971)

  image
  Пјер Паоло Пазолини плете неколку морални приказни на Џовани Бокачо од 14 век во оваа живописно милје. Млад трговец им помага на крадците да ограбат гроб на...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.