Содржина

Во 1950-тите, Тоби (Леонардо ди Каприо) и мајка му Керолин (Елен Баркин) се селат во државата Вашингтон, каде што Керолин се мажи за Двајт (Роберт де Ниро). Сепак, врската на Тоби со неговиот тирански нов очув, наскоро станува комплексна и непријателска.
Сè што Керолин (Елен Баркин) сака на светот е да може да се смири на едно место и да најде маж кој добро ќе се однесува со неа и нејзиниот син Тоби (Леонардо ди Каприо). Таа се сели во Сиетл и го наоѓа навидум извонредниот Двајт Хансен (Роберт де Ниро), кој ѝ дава чувство на удобност и безбедност што таа го бара. Меѓутоа, Тоби се чувствува поинаку откако ќе помине одредено време сам со Двајт; иако намерата на Хансен е јасно да го претвори Тоби во добро воспитан млад човек, неговите методи се и емоционално и физички насилни. Керолин не ги послушува предупредувањата на Тоби и бракот продолжува. Наскоро, сепак, дури и Керолин забележува дека Двајт има огромна потреба да контролира сè и секого околу него.

Слики

Животот на ова момчеNew RegencyNew RegencyNew RegencyNew Regency

Прегледи


Прегледано од Filip
петок, 31 март 2023 20:32
Zbog tematike, ali i zbog istog scenarista, ova je drama često uspoređivana s daleko poznatijim filmom "Alice više ne stanuje ovdje" Martina Scorsesea, čija se radnja također odvija oko žene koja se sama brine za svoju i sinovu budućnost. Scenarist Robert Getchell koji je za spomenuti Scorseseov film bio nominiran za Oscara u kategoriji najboljeg originalnog scenarija, utemeljio je scenarij filma "This Boy's Life" na autobiografskoj knjizi Tobiasa Wolffa, američkog profesora i pisca. Wolffov... (Повеќе)
Ми се допаѓа прегледот
0 коментари

Препораки
 • Чаролија измеѓу редова: Прича о Дж. К. Роулинг (2011)

  image
  Овај филм је инспиративан приказ успона једне жене ка позицији једног од најутицајнијих аутора у историји – од њених скромних почетака док је била маштовита...
 • Џобс (2013)

  image
  Биографскиот филм за Стив Џобс (Ештон Качер) ја следи неговата кариера како коосновач на „Епл“, од нејзините почетоци во неговата гаража до статусот на еден од...
 • Возвишување: приказната на хауард винстон (2010)

  image
  Порастот на британскиот шампион. Филм базиран на вистинска приказна. Младиот Хауард Винстон, еден од најталентираните млади аматерски боксери. Момче од Мартир...
 • Коко пред Шанел (2009)

  image
  Приказна за животниот пат на Коко Шанел, од нејзиниот почеток до вртоглавиот блесок во светот на модата. Девојче од централна Франција која со сестрата живее во...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.