poster

Револуционерен пат

Revolutionary Road (2008)

драма, романса | САД, Обединетото Кралство
Режисер: Sam Mendes
TV1000 Balkan | 14.2.23 | 23:10

Оценка на корисникот: 7.8/10
(282 гласови)

СОДРЖИНА

Едни сопруг и сопруга, во предградијата на Конектикат, во 1950-те, незадоволни од животот, се селат во Франција, а нивната врска преминува во бескраен циклус на карања, љубомора и меѓусебни обвинувања.
Адаптација на познатиот роман на Ричард Јејтс, „Револуционерен пат“ претставува директен портрет на еден американски брак, виден низ очите на Френк (три пати номинираниот за Наградата на академијата, Леонардо Дикаприо) и Ејприл (пет пати номинираната за Наградата на академијата, Кејт Винслет) Вилер. Приказната на Јејтс за Америка од 1950-те поставува прашање кое до ден денешен се провлекува низ модерните врски: можат ли двајца луѓе да раскинат со монотонијата, без да раскинат еден со друг? Френк и Ејприл отсекогаш се гледале себеси како посебни, различни, подготвени и желни да ги живеат животите врз основа на повисоки идеали. Па така, штом се преселуваат во нивниот нов дом на „Револуционерен пат“, тие гордо ја изјавуваат својата независност од инертноста на предградијата која ги опкружува, и одлучуваат никогаш да не бидат заробени од општествените ограничувања на нивното време. Сепак, и покрај сиот нивен шарм, убавина и слободоумие, Вилерови се гледаат себеси како стануваат она што никогаш не го очекувале: добар сопруг со рутинска работа, кој ги губи нервите; помалку од среќна домаќинка која гладува за исполнетост и страст; американско семејство со изгубени сништа, како и секое друго. Во потрага по промена на сопствените судбини, Ејприл смислува авантуристички план за нов почеток, да се напушти комотноста на Конектикат за големата мистерија на Париз. Но, кога планот се спроведува во стварноста, секој од партнерите реагира до различна крајност - едниот да избега по секоја цена, а другиот да го спаси сето она што го имаат, без оглед на компромисите.

Слики

Револуционерен патParamountРеволуционерен патРеволуционерен патРеволуционерен патРеволуционерен патParamountParamountРеволуционерен патРеволуционерен патРеволуционерен патРеволуционерен патРеволуционерен патРеволуционерен патРеволуционерен патРеволуционерен патРеволуционерен патРеволуционерен пат

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Мали хаос (2014)

  image
  1682. је година. Сабин де Бара (Кејт Винслет) одлучна је и надарена пејзажна архитекткиња која живи и ради уреѓујуќи француске вртове и поседе. Једног дана добија...
 • Душо, вани је хладно (2021)

  image
  Туристичка агентица Ханнах умјесто у тропске крајеве одлази у Ледени хотел у Канади и убрзо схваќа да је донијела праву одлуку.
 • Алберт Нобс (2011)

  image
  19 век, Даблин. Алберт Нобс, ексцентричен маж на средни години, работи во хотелот Морисон како келнер. Алберт е вреден и штеди пари за да може еден ден да има...
 • Далеку од светскиот метеж (2015)

  image
  Врз основа на литературната класика од Томас Харди, „Далеку од светскиот метеж е приказна за Батшиба Евердин (Кери Малиган), независна и енергична млада жена која...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.