рејтинг: 9.2/10
Оценка на корисникот: 9.42/10
(192 гласови)

СОДРЖИНА

Добитник на три „Оскари“, вклучувајќи ја и онаа за најдобар филм, „Кум“ е трогателна приказна базирана на романот на Марио Пузо за опасните животи на моќното њујоршко мафијашко семејство во текот на променливите времиња.
Во ова ремек-дело на Френсис Форд Копола игра Марлон Брандо во неговата оскаровска улога како патријарх на семејството Корлеоне. Режисерот Копола верно го прикажува подемот и падот на сицилијанскиот клан во Америка, мајсторски балансирајќи ја приказната помеѓу семејниот живот на Корлеоне и грдиот криминален бизнис во којшто се вклучени. Базиран на бестселерот на Марио Пузо и на одличните улоги на Ал Пачино, Џејмс Кан и Роберт Дувал, овој интензивен и брилијантен филм освои десет номинации за „Оскар“, при што освои три „Оскари“, вклучувајќи го и оној за најдобар филм во 1972 година.

Слики

КумКумКумКумКумКумКумКумКумКумКумКумКумКумКумКум

Прегледи


Прегледано од hymie
понеделник, 22 март 2021 12:41
The Godfather is an epitome of perfection, it scores a perfect score in almost all the departments; be it direction, acting, music, screenplay, character development, cinematography etc. I just couldn't find a fault with it

With a blazing star-studded cast which includes Marlon Brando, Al Pacino, James Caan and Robert Duvall this film pierces right through you and makes a place for itself. Even days after you watch this movie you will find yourself, in your own private moments, speaking... (повеќе)
Ми се допаѓа прегледот
0 коментари

ПРЕПОРАКИ
 • Грабната среде бел ден (2009)

  денес
  image
  Вистинска и инспиративна приказна за киднапирана тинејџерка која преживува манипулирајќи со нејзиниот грабнувач и успева да се ослободи по шестдневниот пекол.
 • Праведно убиство (2008)

  денес
  image
  Турк (Роберт де Ниро) и Рустер (Ал Пачино) се двајца искусни детективи на њујоршката полиција и долгогодишни партнери, кои бараат сериски убиец. Серискиот убиец...
 • Црни лептир (2017)

  денес
  image
  Паул (Антонио Бандерас) је неуспешни сценариста који ќе успут покупити скитницу Џека (Јонатхан Рхyс Меyерс) и понудити му да преспава. Али када поремеќни незнанац...
 • Само животни (2019)

  денес
  image
  Жена исчезнува. По снежна бура, нејзиниот автомобил е најден на патот кон мало периферно село. Додека полицијата не знае од каде да почне, петмина се поврзани со...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.