Содржина

Добитник на три „Оскари“, вклучувајќи ја и онаа за најдобар филм, „Кум“ е трогателна приказна базирана на романот на Марио Пузо за опасните животи на моќното њујоршко мафијашко семејство во текот на променливите времиња.
Во ова ремек-дело на Френсис Форд Копола игра Марлон Брандо во неговата оскаровска улога како патријарх на семејството Корлеоне. Режисерот Копола верно го прикажува подемот и падот на сицилијанскиот клан во Америка, мајсторски балансирајќи ја приказната помеѓу семејниот живот на Корлеоне и грдиот криминален бизнис во којшто се вклучени. Базиран на бестселерот на Марио Пузо и на одличните улоги на Ал Пачино, Џејмс Кан и Роберт Дувал, овој интензивен и брилијантен филм освои десет номинации за „Оскар“, при што освои три „Оскари“, вклучувајќи го и оној за најдобар филм во 1972 година.

Слики

КумКумКумКумКумКумКумКумКумКумКумКумКумКумКумКумКумКумКумКум

Прегледи


Прегледано од hymie
понеделник, 22 март 2021 12:41
The Godfather is an epitome of perfection, it scores a perfect score in almost all the departments; be it direction, acting, music, screenplay, character development, cinematography etc. I just couldn't find a fault with it

With a blazing star-studded cast which includes Marlon Brando, Al Pacino, James Caan and Robert Duvall this film pierces right through you and makes a place for itself. Even days after you watch this movie you will find yourself, in your own private moments, speaking... (Повеќе)
Ми се допаѓа прегледот
0 коментари

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.